بواسیر بیماری است که در بافت های سیاهرگی مجرای نشیمنگاه ظاهر می شود. در حالت عادی این رگها مثل بالشتکی ترکیبی از مجرای سرخرگی – سیاهرگی و بافت پیوندی، کار کنترل مدفوع را برعهده دارند، ولی هرگاه این رگ ها تورم داشته باشند بواسیر اتفاق می افتد.

عکس بواسیر

بواسیر چیست؟

علت ایجاد این بیماری

آیا این بیماری ارثی است؟

آیا بواسیر باعث سرطان می شود؟

آیا این بیماری خطرناک است؟

تاریخچه بیماری

بواسیر چیست؟

بواسیر را به شمع تشبیه کرده اند. رگ های متورم در مقعد و رکتوم پایینی، شبیه به وریدهای واریسی دیده می شوند. این بیماری علت های متعددی دارد. بسیاری از علت های آن ناشناخته هستند. ممکن است بر اثر تنش در حرکات روده یا افزایش فشار بر روی این رگ ها در زمان بارداری ایجاد شود. بواسیر ممکن است در داخل رکتوم قرار گیرد که به آن بواسیر داخلی می گویند، یا اینکه ممکن است در زیر پوست در اطراف آنوس ایجاد شود که به آن بواسیر خارجی می گویند.

بواسیر جمع کلمه باسور است. بواسیر ها انواع مختلفی دارند و به بواسیر داخلی، خارجی و لخته ای تقسیم می شوند.

بواسیر بیماری شایعی است که تقریبا از هر چهار نفر بزرگسال سه نفر در زمان های مختلف سنی به آن مبتلا می شوند. گاهی اوقات با خارش، درد و خونریزی نیز همراه است.

گاهی اوقات ممکن است یک لخته در بواسیر ایجاد شود که به آن بواسیر لخته ای یا بواسیر ترومبوز می گویند. این انواع بواسیر خطرناک نیستند، ولی می توانند بسیار دردناک باشند و گاهی اوقات نیاز به تخلیه و برداشتن کامل دارند.

خوشبختانه امروزه روش های خوبی برای درمان بواسیر از جمله درمان بواسیر با لیزر و جراحی در دسترس همه است. بسیاری از افراد می توانند آن را با روش های خانگی و با تغییر سبک زندگی خود کنترل و آرام کنند.

علت بواسیر چیست؟

علت ایجاد این بیماری

علت بواسیر و نشانه های بواسیر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• خونریزی بدون درد در هنگام حرکت روده. ممکن است در هنگام دفع مدفوع مقدار کمی خون مشاهده کنید.
• خارش یا سوزش در ناحیه مقعد
• درد یا ناراحتی
• متورم شدن اطراف مقعد
• ایجاد توده ای در نزدیکی مقعد که ممکن است حساس یا دردناک باشد. (احتمال خونریزی ترومبویی وجود دارد)

 

علت بواسیر و نشانه های بواسیر معمولا به محل ایجاد آن بستگی دارد.

بواسیر داخلی:

بواسیر داخلی: این نوع از بواسیر در داخل رکتوم قرار دارد و شما معمولا نمی توانید این بواسیر را ببینید یا احساس کنید و به ندرت با درد و ناراحتی همراه است. ولی در هنگام عبور مدفوع و فشاری که به این ناحیه وارد می شود باعث سوزش و در برخی مواقع باعث خونریزی می شود.

گاهی اوقات فشار آوردن می تواند از طریق بازوی مقعدی به بواسیر داخلی وارد شود که این بواسیر به بواسیر پیشانی یا پرولاپس شناخته شده است و می تواند درد و تحریک زیادی با خود به همراه داشته باشد.

بواسیر خارجی:

بواسیر خارجی: این نوع بواسیر در اطراف مقصد ظاهر می شود. هنگام تحریک با خارش یا خونریزی همراه است.

بواسیر ترومبوز:

بواسیر ترومبوز: گاهی اوقات در بواسیر خارجی ممکن است خون جمع شود و یک لخته (ترومبوز) به وجود بیاورد که می تواند باعث درد شدید، تورم، التهاب و ایجاد یک توده سخت در نزدیکی مقعد شود.

چه زمانی نیاز به دیدن یک دکتر دارید؟

خونریزی در هنگام تحریک روده شایع ترین نشانه بواسیر است. این زمانی است که باید پزشک شما را معاینه فیزیکی کند و برای تایید بواسیر، سایر آزمایش ها را انجام دهد و بیماری را به صورت کاملا تخصصی تایید و تشخیص دهد تا روش درمان بواسیر در زمان مناسب مشخص شود.

فرض کنید که بر اثر بواسیر خونریزی مقعدی دارید، به ویژه اگر سن تان بیشتر از 40 سال باشد. خونریزی رکتال ممکن است با سایر بیماری ها، از جمله سرطان کولورکتال و سرطان مقعد اتفاق بیفتد. در صورتی که خونریزی شما همراه با تغییرات مشخصی در عادات تحریک روده باشد، یا اگر مدفوع شما تغییر رنگ و درجه غلظت غیرطبیعی داشته باشد، باید با پزشک خود مشورت کنید. این نوع مدفوع می تواند نشانه خونریزی زیاد در ناحیه های دیگر دستگاه گوارش شما باشد.

اگر مقدار زیادی خونریزی مقعدی، سرگیجه، سردرد یا ضعف دارید، هر چه زودتر به اورژانس یا کلینیک سامان مراجعه کنید.

آیا این بیماری ارثی است؟

ژن ها با کدهای دستورالعملی خود عوامل اصلی انتقال دهنده مواد ارثی هستند که به منزله طرحی برای گسترش سلول ها و سیستم های بدن عمل می کنند. ژن ها می توانند بیماری های ارثی را با خود حمل کنند و از نسلی به نسلی دیگر انتقال بدهند. دانشمندان بر این باور هستند که بیماری های خاصی مثل آلزایمر، افسردگی، بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت، پوکی استخوان و سرطان های پستان، تخمدان، روده بزرگ، پروستات و پوست ارثی هستند و می توانند به نسل های بعدی نیز منتقل شوند. در این میان آنچه افراد را نگران می کند این است که آیا بواسیر نیز می تواند به صورت ارثی و وراثتی از فردی به فرد دیگر منتقل شود.

بواسیر بیماری است که بر اثر تورم رگ های خونی در مقعد ایجاد می شود و می تواند علت های مختلفی مثل پیری، یبوست، اسهال، بارداری، چاقی، رژیم غذایی نامناسب و عادت های نادرست رزومره داشته باشد. همه این علت ها منجر به ایجاد تنش و فشار بر روی مقعد بیمار شده و گشادی رگ های مقعد را باعث می شود.

تا به حال دلیلی بر اینکه وراثت باعث ایجاد بواسیر می شود گزارش نشده است. ولی درباره اینکه می تواند به منزله یک عامل کمک کننده عمل کند، با شک و تردیدهای جدی روبه رو است. عروق تضعیف شده می توانند به آسانی آسیب ببینند و در نواحی موردنظر منتشر شده و باعث بواسیر ارثی شوند.

درباره بیماری های وراثتی تا به حال موارد پیشگیری بیان نشده است، ولی می توان از بروز خود بواسیر در مراحل ابتدایی پیشگیری کرد. اگر شما می دانید که از نظر ژنتیکی استعداد مبتلا شدن به بواسیر را دارید، بهتر است زودتر دست به کار شوید و موارد پیشگیری این بیماری را اجرا کنید تا به این بیماری مبتلا نشوید. خوشبختانه روش های درمان بواسیر بسیار خوبی وجود دارد و به راحتی در دسترس همه است.

آیا بواسیر ارثی است؟

آیا بواسیر باعث سرطان می شود؟

یکی از نشانه های بواسیر خونریزی است. البته خونریزی بیشتر مربوط به بواسیرهای داخلی است. این بواسیرها اکثرا با درد همراه می باشند مگر اینکه به اندازه ای بزرگ شده بانشد که به بیرون از مقعد کشیده شوند و به هیچ وجهی به داخل رانده نشوند. ولی در بواسیرهای خارجی، به ویژه در صورتی که خون در آن ها به صورت لخته (ترومبوز) در بیاید بیش از اندازه دردناک خواهد بود.

اشتباه رایجی که در بین عموم وجود دارد این است که سرطان را با بواسیر یکی می گیرند. در حالی که بواسیر اصلا بیماری سرطانی نیست. ولی سرطان هایی وجود دارند که با بواسیر اشتباه گرفته می شود. مثلا بیمار در پیش خودش فکر می کند که بواسیر دارد و نیازی به پزشک ندارد و خودش رفته رفته درمان می شود. در حالی که ممکن است این مورد اصلا ربطی به درمان بواسیر نداشته باشد و توده ای سرطانی باشد که در ناحیه مقعد نمایان شده است.

به همین خاطر اگر در ناحیه مقعد خونریزی یا دردی احساس شود باید هر چه زودتر برای تشخیص درست بواسیر و سایر بیماری های نشیمنگاهی مانند شقاق مقعدی و فیستول به پزشک مراجعه کنید تا احتمال سرطان بررسی شود و تشخیص درستی از بیماری به دست آید. پس به یاد داشته باشید که ممکن است سرطان خودش را در قالب و نشانه های بواسیر بروز دهد، عکس العمل مناسب و به هنگام شما می تواند درمان آن را قطعی تر کند.

مورد دیگری که باید به آن توجه کنید این است که بواسیر با سرطان روده متفاوت است. بواسیر و سرطان روده نشانه های یکسانی دارند و در هر کدام درد مقعد و خونریزی وجود دارد. درست است که افراد زیادی در طول زندگی خود به بواسیر مبتلا می شوند ولی افرادی که به سرطان روده مبتلا می شوند اندک هستند. چیزی که نگران کننده است این است که نشانه های سرطان روده و بواسیر که با هم یکی هستند باعث تشخیص نادرست بیماری شود.

ممکن است بیمار مبتلا به سرطان روده شده باشد و به خاطر نشانه های یکسان فکر کند که بواسیر دارد و کار چندانی برای برطرف کردن و مداوای آن انجام ندهد. پس بهتر است نشانه های هر دو بیماری را به صورت دقیق بدانید و در زمان مناسب به فکر درمان باشید.

 • بواسیر با خارش یا ایجاد بر آمدگی های نرم در کناره های مقعد همراه است.
 • بعد و قبل از دفع مدفوع احساس ناراحتی در شما ایجاد می شود.
 • در مقعد خونریزی یا لخته شدن خون وجود دارد.
 • بر آمدگی ای از داخل مقعد خارج می شود و بعد از دفع مدفوع به درون کشیده نمی شود.
 • احساس سنگینی و کشیدگی در کناره های مقعد دارید.

هر کدام از موارد بالا از جمله نشانه های بواسیر هستند که در صورت مشاهده باید نسبت به روش های درمان بواسیر و مداوا اقدام کنید. ولی سرطان روده نیز نشانه های ویژه ای برای خود دارد که آنها را در زیر می بینید.

در سرطان روده مقعد خونریزی دارد و در مدفوع خون دیده می شود. (مشاهده خون در مدفوع)

 • معده با دردهای پی در پی مواجه است و یا برآمدگی هایی در معده احساس می کنید.
 • عادت های روده شما مثل یبوست و اسهال با تغییرات غیرطبیعی همراه است.
 • به صورت ناگهانی وزن شما کم می شود.
 • خستگی، سرگیجه یا کاهش نفس بدون هیچ علتی می توانند از نشانه های سرطان روده در شما باشند.

شما هر کدام از نشانه های بالا را در بدن خود مشاهده کردید، می توانید از طریق فرم تماس با ما مشکل خود را با ما در میان بگذارید تا هر چه زودتر نسبت به درمان شما اقدام شود.

آیا بواسیر خطرناک است

آیا این بیماری خطرناک است؟

در اکثر موارد بواسیر بدون خطر است و هیچ خطری ندارد. بیشترین خطر بواسیر مربوط به خونریزی محدود است. که این خونریزی ها با تدابیر پزشکی و رعایت برخی نکات قابل درمان است. البته باید دقت کنید که هر خونریزی از ناحیه مقعد را نباید به حساب بواسیر بگذارید.

شاید خونریزی مقعدی علت های دیگری داشته باشد که باید توسط پزشک بررسی و معایته شود و علت دقیق آن مشخص گردد. در بواسیر  علاوه بر خونریزی عوامل زیر نیز در صورت رعایت نکردن و پیشگیری می توانند جزء موارد خطرناک لحاظ شوند که منجر به بواسیر می شوند:

 • رژیم‌ غذایی‌ بدون‌ فیبر
 • نشستن‌ یا ایستادن‌ به‌ طولانی مدت
 • چاقی‌
 • یبوست‌
 • جراحی‌ راست‌ روده‌ یا پارگی‌ مجرای‌ تناسلی‌ به‌ هنگام‌ زایمان‌ و دوختن‌ آن‌
 • بیماری‌ کبدی‌
 • سرطان‌ روده‌ بزرگ‌
 • تماس جنسی مقعدی
 • بالا بردن‌ فشار خون‌ در سیستم‌ سیاهرگی‌ دستگاه‌ گوارش‌

همچنین انجام کارهای بدنی مثل ورزش در هنگام مبتلا شدن به بواسیر مشکلی ندارد. بلکه باعث کارکرد بهتر روده و تمام اعضای بدن می شود و می تواند بواسیر را بهبود دهد. بواسیر به تنهایی بیماری شمرده نمی شود و عارضه های آن نیز خطرناک نمی باشد. بواسیر مشکلی موضعی است و تأثیری روی بقیه اندام ‏ها و اعضای بدن نمی گذارد.

 

تاریخچه بواسیر

اولین بار این بیماری در یک پاپیروس مصری که به سال ۱۷۰۰ قبل از میلاد برمی گردد دیده شد. در این نوشته قدیمی سفارش هایی برای درمان بواسیر شده است: “… باید دستور تهیه یک دارو، یک مرهم بسیار قوی و محافظت‌کننده را بدهی؛ برگ‌های اقاقیا و خاک را ساییده و با هم بپز. یک پارچه کتانی را به این ماده آغشته کن و در مقعد بگذار، با این کار بیمار فوراً درمان می‌شود.”

«در سال ۴۶۰ پیش از میلاد، نوشته های بقراطی از شیوه درمانی سخن می گوید که خیلی شبیه روش امروزی یعنی بند آوری توسط نوار لاستیکی است» و بواسیر را هم به همین شیوه با سوراخ کردن آن توسط یک سوزن و بخیه کردن آن با نخی ضخیم و پشمی می ‌توان مداوا کرد و دست نزنید تا خودشان بیفتند و همیشه یکی از این ‌ها در پشت بیمار باشد؛ و هنگامی که بیمار درمان شد اجازه دهید تا یک دوره گیاه خریق سفید (hellebore) استفاده کند.

احتمالاً بواسیر در کتاب مقدس هم وصف شده‌ است. سلسیوس (۲۵ پیش از میلاد – ۱۴ میلادی) شیوه های بندآوری و برش را توضیح داده ‌است و دردها و نتایج احتمالی ناشی از این عمل ‌ها را توصیف داده است.

جالینوس باور داشت که باید ارتباط بین سرخرگ ‌ها و سیاهرگ‌ها را قطع کرد، چرا که به باور او این کار هم درد را کم می کند و هم توسعه فساد عضو را کاهش می دهد. سوشروتا سمهیتا (قرن چهارم تا پنجم میلادی) هم نظری همانند بقراط داشت، با این تفاوت که بر بهداشت زخم اهمیت زیادی قایل می شد.

در سده سیزدهم میلادی، جراح های اروپایی مانند لانفرانک میلانی، گای دو شاولیاک، هنری دو ماندویل و جان آردینی پیشرفت ‌ها و تحولات بزرگی در شیوه های جراحی ایجاد کردند. به کار گیری از کلمه بواسیر در زبان انگلیسی، اولین بار در سال ۱۳۹۸ میلادی دیده می شود و برگرفته از کلمه “emorroides” مربوط به فرانسوی کهن است که آن هم اقتباسی از کلمهٔ لاتین “hæmorrhoida -ae” است که این واژه هم خودش از کلمهٔ “αἱμορροΐς” در یونانی به معنی “مسئول تخلیه خون” و از ریشه “αἷμα” به معنی خون است.

درباره بواسیر و راه های درمان آن بیشتر بخوانید:

Summary
Review Date
Reviewed Item
بواسیر : علت بواسیر چیست؟ چرا بواسیر می گیریم ؟ آیا بواسیر خطرناک است؟- کلینیک سامان
Author Rating
41star1star1star1stargray

202 دیدگاه

 1. look here buying viagra online

 2. experience with generic viagra

 3. compra viagra on line

 4. efeito do viagra generico

 5. viagra compresse posologi

 6. achat is arnaque

 7. teachers union is

 8. recommended site viagra uk

 9. mercury drug store viagra

 10. sample viagra coupons

 11. avis viagra cialis levitr

 12. only here viagra pharmacy

 13. cheap viagra online 25mg

 14. viagra sildenafil citrate 50mg

 15. viagra svizzera prezzo

 16. expired viagra cialis levitr

 17. is in toronto office

 18. in tijuana viagra pharmacy buy

 19. viagra canada law

 20. d332 differenze cialis viagra

  http://ph-faacb-2-0.com/ – wow viagra overnight

  preise viagra schweiz

 21. generic viagra sale usa

 22. cost of viagra 2013

 23. viagra young people

 24. tomar is hace dano

 25. how do i get is prescribed

 26. 第一借錢網擁有全台最多的借錢資訊

  https://168cash.com.tw/

 27. barato viagra suave

 28. wow inexpensive viagra

 29. viagra purchase in uk

 30. billige is online apotheke

 31. viagraprobeprobe paypal

 32. viagra billig keine vorschrift

 33. brand viagra 100mg cheap

 34. i recommend cheap viagra

 35. cialis viagra tadalafi

 36. can viagra cause gout

 37. google low price is

 38. can buy viagra in malaysia

 39. viagra e cialis onlin

 40. irlanda viagra barata

 41. viagra generic drug

 42. europa viagra barata

 43. Привет хочу предложить участие в проекте который приносит доход уже 2 месяца вот посмотри видео https://youtu.be/7Y8eaZ9miZA

 44. commander du viagra en suisse

 45. is tablets best price

 46. viagra customs uk

 47. isprobeprobe paypal

 48. viagrakaufen 100mg

 49. does viagra really work men

 50. kwikmed coupon viagra

 51. i recommend viagra from canada

 52. is 50mg tablet price

 53. buying viagra in macau

 54. usefull link is 100mg

 55. viagra necesita receta

 56. viagra levitra differenze

 57. where to get viagra on bali

 58. acquistare is parafarmacia

 59. cheapest original viagra

 60. viagra for sale cork

 61. prescription en ligne viagra

 62. is levitra differenze

 63. cheap online generic viagra

 64. the best site canadian viagra

 65. mejor viagra natura

 66. billige viagra online apotheke

 67. is svizzera prezzo

 68. just try viagra for ed

 69. buy cialis get viagra free

 70. buy online viagra in canada

 71. memenucom buy viagra mexico

 72. only for you viagra in canada

 73. get generic viagra online

 74. rapid heart viagra

 75. viagra kaufen apothek

 76. viagra without a doctor

 77. best sites buy viagra online

 78. cosa costa viagra farmacia

 79. viagra frauen online kaufen

 80. viagra 100 mg 4 cpr

 81. online viagra preisvergleich

 82. generic viagra on a plane

 83. pfizer workshops viagra

 84. http://refgruz.ru – манипулятор вездеход – подробнее на сайте аренды манинипуляторов http://refgruz.ru – refgruz.ru

 85. is y is diferencia

 86. su pillola viagra

 87. only now bio is herbal

 88. sirve es y que viagra que para

 89. apotik yang jual viagra

 90. cod online viagra cz

 91. usefull link viagra 100mg

 92. canada viagra canada cheap

 93. полезные статьи в интернете

 94. viagra how to use it

 95. the best site viagra oral

 96. symptoms of overdose in viagra

 97. viagra cialis simili

 98. 33 viagra order online

 99. cipla viagra stores

 100. viagra from indian company

 101. viagra 50mg tablet price

 102. the viagra buy in

 103. viagra gnrique inde

 104. try it real viagra

 105. the best site is oral

 106. viagra overdose 200mg

 107. we use it original viagra

 108. viagra teva canada

 109. viagra precio receta

 110. viagra generic japan

 111. is sildenafil tabs

 112. free viagra on line to buy

 113. best sites be is online

 114. 3 viagra pills 4 sale

 115. click now viagra sales online

 116. where to be herbal is

 117. d332 viagra e aspirina

  promo viagra

 118. viagra plus for discount

 119. viagra quanto costa

 120. being is in macau

 121. viagra piller online

 122. buy viagra 25mg tablets

 123. pillole viagra economico

 124. canada is canada cheap

 125. is necesita receta

 126. is red bull juntos

 127. comprar is en puerto rico

 128. i recommend rx online viagra

 129. liquid is for sale

 130. viagra buy uk 50mg

 131. yohimbe and viagra together

 132. online sales of viagra

 133. viagra safe pills

 134. is online kaufende

 135. the best site canadian is

 136. kosten pro dosis fr viagra

 137. viagra no prescription paypal

 138. viagra online kaufende

 139. reputable online viagra

 140. low price generic viagra

 141. free is on line to be

 142. i recommend rx online is

 143. viagra tablets disadvantages

 144. where to buy herbal viagra

 145. cheap viagra paypal payment

 146. viagra e nitroderivati

 147. should i take cialis or viagra

 148. campioni viagra generici

 149. order viagra online dk

 150. can i cut 50 mg viagra in half

 151. dirrections for use of viagra

 152. expiration pfizer viagra date

 153. in tijuana is at be

 154. 100mg viagra buy ny pfizer

 155. mexico viagra online

 156. where to buy viagra for cheap

 157. 9758 radio health man viagra

  http://viagraytro.com/ – we like it order cheap viagra
  usa pharmacy cheapest viagra

  viagra sin receta uk

 158. 9758 cialis levitra viagra kaufen

  http://viagraytro.com/ – viagra online
  viagra

  uk generic viagra prices

 159. 9758 viagra how to use effectively

  http://viagraytro.com/ – online viagra
  acheter viagra sans ordonnance

  viagra in malaysia

 160. 9758 what dose viagra actually do

  http://viagraytro.com/ – can i purchase viagra online
  prix viagra qube

  25mg viagra uk

 161. 9758 viagra 150 n sales line

  http://viagraytro.com/ – acheter viagra rapide
  buy viagra online

  viagra best place to buy

 162. 9758 we recommend buying viagra

  http://viagraytro.com/ – what will viagra do for men
  online viagra

  good choice buy canada viagra

 163. 9758 we recommend buying viagra

  http://viagraytro.com/ – viagraonlinepharmacy
  buying viagra uk shops

  viagra in chennai online

 164. 9758 womens viagra pink pill cheap

  http://viagraytro.com/ – buy generic viagra
  100mg viagra switzerland

  viagra buy uk 50mg

 165. 9758 billig viagra shop

  http://viagraytro.com/ – sale viagra
  viagra en ligne en france

  actu viagra sant

 166. Hack Bitcoin Free 2019

  http://bit.ly/BtcStealer

 167. 9758 medicina generica del viagra

  http://viagraytro.com/ – acheter du viagra au dtail
  cheap viagra

  how do i buy viagra at tesco

 168. 1f27 vegetal viagra 600 mg

  descuento barato viagra


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *