09355234638

سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک ۷۸، ساختمان سعادت – طبقه چهارم – واحد ۳۰ شرقی​

بیماری پاژه سینه در زنان و مردان رخ می‌ دهد اما اغلب در زنان اتفاق می‌ افتد. تقریبا ۱ تا ۴ درصد از کل موارد سرطان پستان نیز شامل بیماری پاژه سینه می‌ شود. میانگین سنی در تشخیص ۵۷ سال است، اما این بیماری در اواخر دهه ۸۰ در نوجوانان نیز دیده شده است.

پاژه سينه چیست؟

بیماری پاژه سینه (که با نام بیماری پاژه نوک پستان نیز شناخته می شود) یک نوع نادر از سرطان است که در پوست نوک پستان و معمولا در اطراف دایره تیره‌ تر پوست ایجاد می شود. اغلب افراد مبتلا به بیماری پاژه سینه یک یا چند تومور در داخل پستان دارند. این تومور پستان یا کارسینوم مجرایی در سرطان سینه یا مهاجم است.

بیماری پاژه سینه از نام “سر جیمز پاژه”، پزشک انگلیسی قرن نوزدهم برداشته شده است، که در سال ۱۸۷۴ به رابطه بین تغییرات نوک پستان و سرطان پستان پی برد. (چندین بیماری دیگر پس از سر جیمز پاژه، از جمله بیماری پاژه استخوان و پاژه extramammary، که شامل بیماری پاژه فرج و بیماری پاژه آلت تناسلی است، نیز به نام وی نامگذاری شده‌ اند. این بیماری‌ ها به بیماری پاژه سینه مرتبط نیستند.) در اینجا ما فقط به بیماری پاژه سینه می پردازیم.

سلول‌ های بدخیم به عنوان سلول‌ های پاژه شناخته می‌ شوند. این سلول‌ ها در روی پوست (لایه سطحی) نوک پستان و هاله پستان پیدا می‌ شوند. سلول‌ های پاژه اغلب در زیر میکروسکوپ ظاهر می‌ شوند؛ آن‌ ها ممکن است به عنوان سلول‌ های منفرد یا گروه‌های کوچک در داخل اپیدرم پیدا شوند.

بیماری پاژه سینه در زنان و مردان رخ می‌ دهد اما اغلب در زنان اتفاق می‌ افتد. تقریبا ۱ تا ۴ درصد از کل موارد سرطان پستان نیز شامل بیماری پاژه سینه می‌ شود. میانگین سنی در تشخیص ۵۷ سال است، اما این بیماری در اواخر دهه ۸۰ در نوجوانان نیز دیده شده است.

پزشکان کاملا نیم دانند که علت بیماری پاژه چیست. رایج‌ ترین نظریه پذیرفته‌ شده این است که سلول‌ های سرطانی از یک تومور داخل پستان از طریق مجاری شیر به نوک پستان و اطراف پستان کشیده می‌ شوند. این امر توضیح می‌ دهد که چرا بیماری پاژه سینه و تومور در داخل پستان تقریبا همیشه با هم اتفاق می افتند.

نظریه دوم این است که سلول‌ ها در نوک پستان یا دور پستان به سرطان تبدیل می‌ شوند. این امر توضیح می‌ دهد که چرا چند نفر بیماری پاژه را بدون داشتن تومور در داخل آن، توسعه می‌ دهند. علاوه بر این، ممکن است بیماری پاژه سينه و تومور داخل پستان به صورت مستقل نیز وجود داشته باشند.

درمان پاژه سینه

درمان بيماری پاژه سينه

بیوپسی نوک پستان به پزشکان امکان تشخیص صحیح بیماری پاژه را می‌ دهد. چندین نوع بیوپسی نوک پستان وجود دارد که شامل روش‌ های شرح ‌داده‌ شده در زیر است.

بیوپسی سطحی: اسلاید شیشه ‌ای یا ابزار دیگر برای نرم کردن سلول ‌ها از سطح پوست استفاده می‌ شود. برای برداشتن لایه بالایی پوست استفاده می‌ شود.

بیوپسی پانچ: یک ابزار برش دایره‌ ای به نام پانچ برای حذف یک قطعه بافت از سایر بافت ها استفاده می‌ شود.

بیوپسی گوه: یک چاقوی جراحی برای برداشتن یک گوه کوچک از بافت استفاده می‌ شود.

در برخی موارد پزشکان ممکن است تمام نوک پستان را حذف کنند. سپس آسیب‌ شناس سلول‌ ها یا بافت را زیر میکروسکوپ بررسی می‌ کند تا سلول‌ های پاژه را دنبال کند.

اغلب افرادی که بیماری پاژه را دارند یک یا چند تومور در داخل پستان نیز دارند. علاوه بر تجویز یک بیوپسی نوک پستان، پزشک باید معاینه بالینی پستان را برای بررسی توده ها یا سایر تغییرات پستان انجام دهد.

۵۰ درصد از افرادی که بیماری پاژه را دارند، در معاینه بالینی پستان آن را احساس می کنند. دکتر دستور تست‌ های تشخیصی مانند ماموگرافی تشخیصی، سونوگرافی و تصویربرداری تشدید مغناطیسی برای بررسی تومورهای احتمالی را می دهد.

برای سال‌ ها، ماستکتومی، با حذف یا بدون حذف غدد لنفاوی زیر بازو در یک طرف قفسه‌ سینه (به عنوان عقده لنفاوی زیربغل)، به عنوان جراحی استاندارد برای بیماری پاژه سینه مورد استفاده قرار می گرفت. این نوع جراحی انجام می شد زیرا بیماران مبتلا به بیماری پاژه سینه تقریبا همیشه یک یا چند تومور نیز داشتند. حتی اگر تنها یک تومور وجود داشته باشد، این تومور می‌ تواند در چند سانتی متر از نوک پستان قرار بگیرد، که می توان دور نوک پستان توسط جراحی روی نوک پستان برداشت.

با این حال، مطالعات نشان داده‌ اند که جراحی حفظ پستان که شامل برداشتن نوک پستان و هاله دور آن است، با پرتو درمانی کامل پستان، گزینه‌ ای ایمن تر برای افرادی با بیماری پاژه است که در سینه آن‌ ها توده قابل‌ لمس نیست و ماموگرام ها تومور را نشان نمی‌ دهند.

افراد مبتلا به بیماری پاژه سینه که تومور پستان نیز دارند و ماستکتومی دارند باید به بیوپسی غدد لنفاوی نگهبان مراجعه کنند تا ببیند سرطان به عقده‌ های لنفاوی زیر بغل سرایت کرده‌ است یا خیر.

اگر سلول‌ های سرطانی در گره لنفاوی نگهبان پیدا شوند، جراحی غدد لنفاوی زیر بغل بیشتر مورد نیاز است. بسته به مرحله و ویژگی‌ های سایر تومورهای پستان (برای مثال، حضور یا عدم حضور گره لنفی، گیرنده‌ های استروژن و پروژسترون در سلول‌ های توموری و بودن پروتئین HER۲ در سلول‌ های توموری)، درمان کمکی شامل شیمی‌ درمانی و یا درمان هورمونی ممکن است توصیه شود.

 

علائم باژه سینه

علائم بیماری پاژه سینه اغلب با برخی از بیماری‌ های پوستی خوش‌ خیم مانند درماتیت یا اگزما اشتباه گرفته می‌ شود. این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • خارش، خارش یا قرمزی نوک پستان و یا دور پستان
  • پوسته‌ پوسته شدن پوست یا ضخیم شدن پوست یا اطراف نوک پستان
  • نوک پستان مسطح
  • نوک پستان ممکن است زرد یا خونین باشد

از آنجا که علائم اولیه بیماری پاژه سینه ممکن است یک وضعیت پوستی خوش‌ خیم را نشان دهد، و چون بیماری نادر است، ممکن است در ابتدا اشتباه تشخیص داده شود. افراد مبتلا به بیماری پاژه سینه اغلب چندین ماه قبل از تشخیص صحیح این علایم را دارند.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.