09355234638

سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک ۷۸، ساختمان سعادت – طبقه چهارم – واحد ۳۰ شرقی​

داشتن بیش از یک کیست سینه نیز رایج است. سینه‌ ها از لوبول ها (غدد تولید شیر) و مجاری (لوله‌ ای که شیر را به نوک پستان حمل می‌ کنند) ساخته می‌ شوند که با بافت غده‌ ای، فیبری و چربی احاطه شده‌ است.

کیست سینه چیست؟

کیست‌ های سینه یک بیماری خوش‌خیم (نه سرطان) هستند. آن‌ ها یکی از شایع‌ ترین علل توده پستان هستند و می‌ توانند در هر دو یا در یکی از پستان ها رشد کنند. ​به دلیل تغییرات طبیعی در سطوح هورمونی، تصور می‌ شود که کیست‌ سینه به طور طبیعی با سن تغییر می‌ کنند.

داشتن بیش از یک کیست سینه نیز رایج است. سینه‌ ها از لوبول ها (غدد تولید شیر) و مجاری (لوله‌ ای که شیر را به نوک پستان حمل می‌ کنند) ساخته می‌ شوند که با بافت غده‌ ای، فیبری و چربی احاطه شده‌ است.

گاهی اوقات کیسه‌ های پر از مایع در بافت سینه رشد می‌ کنند؛ این کیست‌ ها کیست سینه هستند. اگر چه شما می‌ توانید کیست‌ های سینه را در هر سنی تشخیص دهید، اما در زنان بیش از ۳۵ سال بیشتر شایع است. آن‌ ها اغلب در زنانی که به یائسگی دچار می شوند نزدیک می‌ شوند و معمولا زمانی که زن از یائسگی عبور می‌ کند، متوقف می‌ شوند.

زنانی که از هورمون‌ درمانی جایگزین (HRT) پس از یائسگی استفاده می‌ کنند نیز می‌ توانند کیست‌ سینه را توسعه دهند. کیست‌ سینه می‌ تواند احساسی نرم یا سخت در سینه ها داشته باشد و می‌ تواند به اندازه چند میلی متر تا چند سانتی متر شوند. آن‌ ها می‌ توانند سریع و در هر جایی از سینه رشد کنند.

برای برخی افراد، کیست‌ سینه می‌ توانند احساس ناراحتی و حتی دردناک باشد. قبل از یک دوره، کیست‌ ها ممکن است بزرگ‌ تر شوند و احساس درد و حساسیت زیادی داشته باشند. با این حال، بسیاری از زنان می‌ توانند کیست داشته باشند و قادر به احساس آن‌ ها نباشند. هر چند کیست رد زنان بیشتر دیده می شود ولی مردان نیز می توانند به کیست سینه مبتلا شوند.  ​

علائم کیست سینه

علائم کیست سینه

کیست‌ ها معمولا به صورت یک توده در پستان و یا در طی یک غربالگری روتین تشخیص داده شدند. اگر شما پزشک عمومی خودتان را ملاقات کنید، آن‌ ها گاهی اوقات قادر خواهند بود بگویند که آیا این یک کیست سینه است یا نه. با این حال، آن‌ ها همواره شما را به یک کلینیک سینه ارجاع می‌ دهند که در آن پزشکان متخصص و یا پرستاران با برخی تست‌ ها می توانند کیست سینه را به درستی تشخیص دهند.

در کلینیک سینه و پستان معاینه سینه انجام می شود. همچنین ممکن است یک ماموگرام و یا یک اسکن سونوگرافی داشته باشید (که از امواج صوتی فرکانس بالا برای تولید تصویری از سینه استفاده می‌ کنند).

اگر زیر ۴۰ سال دارید احتمال اسکن سونوگرافی نیز وجود دارد. این به این خاطر است که بافت سینه زنان جوان‌ تر می‌ تواند متراکم باشد، که می‌ تواند تصویر اشعه ایکس را کمتر واضح نشان دهد، به همین خاطر تغییرات طبیعی و یا شرایط خوش‌ خیم سخت‌ تر خودشان را نشان می دهند.

اگر این توده به راحتی احساس شود، متخصص شما ممکن است سوزنی را در آنها فرو کند و مایع را از آن ها بیرون بکشد تا کیست سینه را تایید کند.

اگر یک کیست سینه دارید، معمولا نیازی به درمان یا پیگیری آن ندارید. بیشتر کیست‌ ها خودشان ترمیم می شوند و جایی برای نگرانی نیست. اگر کیست بزرگ باشد یا باعث ناراحتی شود، متخصص می‌ تواند با سوزن ظریف و سرنگ مایع آن را بیرون بکشد.

گاهی این کار با استفاده از سونوگرافی برای یافتن کیست سینه انجام می‌ شود. مایع کشیده‌ شده از کیست می‌ تواند طیف متنوعی از رنگ ها از روشن تا بسیار تاریک داشته باشد. اگر مایع آغشته به خون باشد، فقط به آزمایشگاه فرستاده می‌ شود. وقتی مایع کشیده‌ شد، کیست معمولا ناپدید می‌ شود.

بعد از کشیدن شدن مایع ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید. این ناراحتی نیز ممکن است چند روز با احساس کوفتگی و نرمی همراه باشد. اگر چنین باشد، برای تسکین درد می توانید از پاراستامول استفاده کنید. کیست‌ سینه می‌ تواند دوباره باز گردد یا ممکن است کیست‌ های جدیدی ایجاد شوند. درمان برای کیست‌ سینه معمولا در هر دفعه یکسان است. ​

ممکن است در مورد داشتن کیست سینه نگران باشید. در عین حال ممکن است آسوده‌ خاطر باشید که هنوز شرایط خوبی دارید، ولی باز نگران سرطان سینه باشید. اگر کیست بازگشته یا فکر می‌ کنید که یک کیست جدید دارید شما باید پزشک معالج خودتان را ببینید.

داشتن کیست سینه یا هر کیستی خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش نمی‌ دهد. با این حال، هنوز مهم است که از پستان خودتان مراقبت کنید و اگر تغییری در سینه های خود مشاهده کردید، بدون توجه به زمان اتفاق افتادن آن، به پزشک عمومی خود مراجعه کنید.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *