09355234638

سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک ۷۸، ساختمان سعادت – طبقه چهارم – واحد ۳۰ شرقی​

چرا بیماری های پستان زنان مهم است؟

بیماری های پستان ممکن است غیرسرطانی (خوش خیم) یا سرطانی (بدخیم) باشد. بیشترشان غیرسرطانی بوده و تهدیدی برای زندگی بیمار نیستند. اغلب آنها نیاز به درمان ندارند. در مقابل، سرطان سینه می‌ تواند به معنای از دست دادن سینه یا به خطر افتادن زندگی بیمار باشد.

بنابراین، برای بسیاری از زنان، سرطان سینه بدترین ترسی است که می تواند وجود داشته باشد. با این حال، مشکلات بالقوه را می توان زود تشخیص داد، زنان باید به طور منظم سینه خود را معاینه کنند، به طور منظم توسط پزشک معاینه شوند و ماموگرافی برای اینکار توصیه می‌ شود. تشخیص زودهنگام سرطان پستان برای درمان موفق ضروری است. ​

 

علائم بیماری های پستان

علایم مربوط به بیماری های پستان شایع است. آنها دلیل بیش از میلیون ها ویزیت سالانه پزشک ها هستند. این علائم شامل

 • درد سینه ​
 • توده
 • تخلیه از نوک پستان
 • تغییرات در پوست پستان (به عنوان مثال، پوست پستان ممکن است در حال سوراخ شدن، چروک شدن، سرخ شدن، ضخیم شدن یا عمیق شدن) باشد.

علایم پستان لزوما به این معنا نیست که یک زن مبتلا به سرطان سینه یا یک بیماری جدی است. به عنوان مثال، حساسیت ماهیانه پستان که به تغییرات هورمونی قبل از یک دوره قاعدگی مرتبط است، یک اختلال و بیماری جدی را نشان نمی‌ دهد.

با این حال، زنان باید در صورت مشاهده تغییر در پستان به ویژه هر یک از موارد زیر پزشک خود را باخبر کنند: ​

 • شکافی که با دیگر بافت‌ های سینه متفاوت است
 • توده یا غده‌ ای که به دیواره پوست یا سینه چسبیده است
 • توده ای که از تورم خارج نمی‌ شود
 • توده ای که از بین هم نمی‌ رود ​
 • قرمزی، ضخیم شدن و یا کمرنگ شدن رنگ پوست سینه
 • پوست فلس دار اطراف نوک پستان ​
 • تغییر شکل سینه ​
 • تغییر در نوک پستان، مثل کشیدن درونی ​
 • تخلیه از نوک پستان، به خصوص اگر خونی باشد و یا به طور خودبه خود اتفاق بیفتد (یعنی بدون اینکه نوک پستان ها فشرده یا تحریک‌ شود) ​

بررسی و معاینه​

پزشک ها از خانم ها در مورد علائمی که وجود دارد سوال می پرسند و اطلاعاتی مربوط به علل احتمالی آن را جویا می شوند عللی از جمله:

 • این علائم چه مدت است که در بیمار بروز کرده است
 • آیا این علائم در زمان‌ های خاصی از ماه (مربوط به سیکل قاعدگی) رخ می‌ دهد؟
 • آیا او باردار است یا نه؟ ​
 • چه داروهایی را مصرف می کند؟
 • آیا یکی از اعضای خانواده اش سرطان سینه داشته است؟
 • آیا آزمایش ماموگرام انجام داده و آخرین نتایج چه بوده است؟​

معاینه سینه ​

معاینه پستان انجام می‌ شود. دکتر بیمار را نشسته یا دراز کشیده معاینه می کند، پزشک ناهنجاری ها شکلی سینه ها، حرکت چرخش نوک پستان که به سمت درونی می‌ چرخد را بررسی و معاینه می‌ کند. پزشک همچنین تیره شدن، ضخیم شدن، قرمزی یا سفت شدن پوست سینه ها را بررسی می کند. نوک سینه‌ ها برای یک تخلیه فشرده می‌ شوند. زیر بغل‌ های بیمار برای گره های لنفاوی بزرگ‌ شده بررسی می‌ شوند. ​

دکتر می‌ تواند سینه و زیر بغل بیمار را در موقعیت‌ های مختلف بررسی کند. برای مثال، در حالی که نشسته، ممکن است از او خواسته شود که کف دست‌ هایش را جلوی پیشانی قرار دهد. این موقعیت ماهیچه‌ های سینه را منقبض می‌ کند و باعث تغییرات ظریف در سینه می‌ شود. ​پزشک ممکن است روش معاینه سینه بیمار را در در طول معاینه بررسی کند. روش‌ های بررسی و معاینه پزشک ها در بیماری پاژه سینه، فیبروآدنوما، ماستیت، لیفت سینه و غیره نیز مشابه هستند. ​

آزمایش ​ها

تست‌ های تصویربرداری از ناحیه سینه برای بررسی ناهنجاری‌ های پستان پیش از آنکه پزشک متوجه آنها شود (غربالگری سرطان پستان)، بررسی اختلالات و بیمارهایی که از پیش شناسایی شده‌ اند، مانند یک توده سینه در طول آزمایش پزشک استفاده می شوند.

ماموگرافی شامل گرفتن اشعه ایکس از هر دو پستان به منظور بررسی ناهنجاری‌ های سینه است. ​اندازه کمی از تشعشع در این روش استفاده می‌ شود. تاکنون فقط ۱۰ تا ۱۵ درصد از ناهنجاری‌ های سینه توسط ماموگرافی تشخیص داده شده است. ماموگرافی در زنان مسن دقیق‌ تر عمل می کند، زیرا با بالا رفتن سن زنان، میزان بافت چربی نیز افزایش می‌ یابد و با کمک ماموگرافی بافت چربی آسان‌ تر تشخیص داده می‌ شود.

توصیه‌ های پزشک ها برای انجام غربالگری روتین با ماموگرافی متفاوت است. در این باره اختلاف هایی اساسی بین پزشک ها وجود دارد. ​کارشناسان درباره زمان شروع و دفعات انجام ماموگرافی و همچنین درباره زمان توقف آن اختلاف نظرهای جدی با یکدیگر دارند.

غربالگری ماموگرافی معمولا برای تمام زنانی که بیشتر از ۵۰  سال سن دارند توصیه می‌شود. اما برخی کارشناسان توصیه می‌ کنند که از سن ۴۰ یا ۴۵ نیز می توان آن را شروع کرد. یا برخی از کارشناسان معتقدند که می توان ماموگرافی در یک تا دو بار در سال انجام داد. کارشناسان همچنین توصیه‌ های متفاوتی در مورد زمان شروع ماموگرافی روتین دارند، زیرا مزایای غربالگری در زنانی که سن آن‌ ها بین ۴۰ تا ۴۹ است روشن نیست. ماموگرافی روتین ممکن است بسته به امید به زندگی زنان و میزان موفقیت آنها بر بیماری در سن ۷۵ سالگی متوقف شود.

ماموگرافی نیز ممکن است در صورتی انجام شود که پزشک در حین معاینه سینه‌ ها یا در صورت درد پستان یا ترشح از نوک پستان، یک توده پیدا کند. می‌ تواند تصاویری از هر گونه ناهنجاری (مانند تومور یا آبسه) و بافت‌ های اطراف آن را فراهم کند. همچنین می‌ تواند تصاویر غدد لنفاوی را برای بررسی ناهنجاری‌ های بیشتر مطالعه کند. ​

سونوگرافی می‌ تواند اطلاعات بیشتری در مورد اختلالات سینه تشخیص‌ داده‌ شده توسط ماموگرافی ارایه دهد. برای مثال اولتراسونوگرافی می‌ تواند نشان دهد که یک توده جامد است یا پر از مایع است (یک کیست سینه). کیست‌ ها به ندرت سرطانی می‌ شوند. سونوگرافی نیز می‌ تواند برای کمک به پزشکان جهت انجام بیوپسی در بافت‌ های غیرطبیعی مورد استفاده قرار گیرد. ​

تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) در همان زمان انجام می‌ شود تا در صورت افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه (ژن BRCA)، زنان در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان قرار گیرند. پس از تشخیص سرطان پستان، MRI برای شناسایی گره های لنفاوی غیرطبیعی و تعیین اندازه و تعداد تومورها استفاده می‌ شود. این اطلاعات می‌ تواند به پزشکان در برنامه‌ ریزی جراحی یا درمان‌ های دیگر کمک کند.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.