09355234638

سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک ۷۸، ساختمان سعادت – طبقه چهارم – واحد ۳۰ شرقی​

علت خونریزی مقعدی بدون درد

خونریزی مقعدی بدون درد نشانه چیست ؟

شاید بپرسید خونریزی مقعدی بدون درد نشانه چیست؟ جواب این سوال به سن و علائمی که مشاهده می کنید بستگی دارد اما از دیدن خون در مدفوع نترسید.خونریزی مقعدی می‌ تواند به رنگ های قرمز روشن، خرمایی، سیاه و قرمز باشد، و البته با چشم غیرمسلح دیده نمی شود. خونریزی مقعدی بدون درد هم شامل شرایط بی‌ ضرر و هم شرایط آزار دهنده دستگاه گوارش می شود. مانند بواسیر و شقاق مقعدی و فشار بر روی مدفوع سخت و سرطان.

علت خونریزی مقعدی بدون درد

علت خونریزی مقعدی هنگام دفع مدفوع

مشاهده خون در مدفوع باید توسط یک متخصص مراقبت‌ های بهداشتی ارزیابی شود. خونریزی مقعدی (شناخته‌ شده به عنوان هماتوژن) به عبور خون قرمز روشن از مقعد، که اغلب با مدفوع و یا لخته خون مخلوط می‌ شود، اشاره دارد. بیشتر خونریزی مقعدی از کولون، رکتوم یا مقعد می‌ آید و می‌ تواند با اسهال همراه باشد. رنگ خون در حین خونریزی مقعدی اغلب به محل خونریزی در دستگاه گوارش بستگی دارد.

خون ریزی مقعدی

 

به طور کلی، محل اتصال خونریزی نزدیک به انسداد، خون قرمز روشن تر است. بنابراین خون ریزی مقعد، رکتوم و کولون سیگموئید به قرمز روشن متمایل هستند، در حالی که خونریزی روده عرضی و کولون راست، به رنگ قرمز یا خرمایی رنگی متمایل است. ​ در برخی بیماران خونریزی می‌ تواند سیاه و چسبناک و بدبو باشد. مدفوع سیاه، بدبو و چسبناک ملنا نام دارد. ملنا زمانی رخ می‌ دهد که خون در کولون به اندازه کافی برای جدا کردن آن به مواد شیمیایی به کار می‌ رود.

نشانه های خونریزی مقعدی بدون درد

بنابراین، ملنا معمولا دلالت بر خونریزی دستگاه گوارش فوقانی دارد (به عنوان مثال خونریزی زخم معده یا دوازدهه یا از روده کوچک) زیرا خون معمولا در دستگاه گوارش برای مدت طولانی قبل از خروج از بدن وجود دارد. گاهی اوقات ملنا ممکن است با خونریزی از کولون راست اتفاق بیفتد. از طرف دیگر، خون از کولون سیگموئید و رکتوم معمولا به اندازه کافی بزرگ نیست که باکتری بتواند آن را سیاه کند.

خونریزی شدید از کولون راست، از روده کوچک و یا زخم معده یا دوازدهه می‌ تواند باعث انتقال سریع خون از طریق دستگاه گوارش شود و منجر به خونریزی رکتال به رنگ قرمز روشن شود.

در این شرایط، خون از طریق کولون به قدری سریع حرکت می‌ کند که زمان کافی برای تعویض خون وجود ندارد. گاهی اوقات خونریزی از دستگاه گوارش می‌ تواند باعث خونریزی مقعدی یا ملنا شود.

در این بیماران خونریزی مخفی است (قابل‌ مشاهده نیست). خون تنها با آزمایش مدفوع برای خون (آزمایش خون مخفی مدفوع) در آزمایشگاه یافت می‌ شود. خونریزی مخفی از علل مشابه خونریزی رکتوم است که می‌ تواند منجر به خونریزی رکتوم شود. اغلب با کم‌ خونی همراه است که ناشی از فقدان آهن همراه با کم‌ خونی (کم‌ خونی فقر آهن) است.

علت خونریزی مقعدی

علل خونریزی رکتوم شامل هموروئید، فیشر یا شقاق، پروتیست، بیماری کرون، دیورتیکولوز، کولیت اولسراتیو، زخم مقعدی، پرولاپس رکتوم، کولیت ایسکمیک، آنژیوژیستالوزی، ترومای رکتال، سرطان مقعد، سرطان کولون، پروتکت از پرتودرمانی و غیره است.

درمان خونریزی مقعدی هنگام دفع مدفوع

کنترل و درمان خونریزی مقعدی هنگام دفع مدفوع شامل موارد زیر است:​

 • تصحیح کردن حجم خون و کم‌ خونی​
 • تشخیص علت و محل خونریزی
 • توقف خونریزی فعال و جلوگیری از خونریزی مجدد
 • دنبال زخم‌ های دیگری بگردید که ممکن است در آینده خونریزی کند. ​

​اصلاح حجم خون و کم‌ خونی:

خونریزی شدید از رکتوم می‌ تواند باعث از دست رفتن خون کافی شود تا به ضعف، فشار خون پایین، سرگیجه، یا حتی شوک منجر شود. بیماران با این علائم معمولا در بیمارستان بستری می‌ شوند. آن‌ ها باید به سرعت با مایعات وریدی و یا انتقال خون به جای خون که از دست رفته، درمان شوند. تست‌ های تشخیصی مانند کولونوسکوپی و آنژیوگرافی ها را می توان به طور ایمن برای تعیین علت و محل خونریزی انجام داد. ​

بیماران مبتلا به آنمی فقر آهن شدید ممکن است نیاز به بستری شدن برای تزریق خون داشته باشند و پس از درمان طولانی با مکمل‌ های آهن خوراکی (tablets) درمانشان ادامه داشته باشد. بیماران مبتلا به کم‌ خونی فقر آهن در نتیجه از دست دادن خون مزمن دستگاه گوارش باید تحت تست (مانند کولونوسکوپی) قرار گیرند تا علت از دست رفتن خون مزمن مشخص شود. ​

اگر کم‌ خونی شدید باشد، بیماران مبتلا به خونریزی خفیف رکتال از پولیپ‌ های کولون، سرطان‌ های کولون، شکاف‌ های مقعد و بواسیر نیاز به بستری شدن ندارند. کم‌ خونی خفیف می‌ تواند با مکمل‌ های آهن خوراکی درمان شود در حالی که آزمایش‌ ها برای تشخیص علت خونریزی انجام می‌شوند. ​

مشخص کردن علت و محل خونریزی:

کولونوسکوپی رایج‌ ترین روش برای تشخیص و درمان خونریزی از رکتوم می‌ باشد. بیشتر کولونوسکوپی ها بعد از تجویز شفاهی برای تمیز کردن روده از مدفوع، خون و لخته خون انجام می‌ شوند. با این حال، در وضعیت‌ های اورژانسی مثل زمانی که خونریزی شدید و مستمر است، ممکن است یک پزشک برای انجام کولونوسکوپی اورژانسی بدون پاک‌ سازی اولیه روده بزرگ این کار را بکند.

کولونوسکوپی برای تشخیص علت و تعیین محل خونریزی مفید است. محل خونریزی به خصوص در خونریزی دیورتیکیک اهمیت دارد. اگر چه بیشتر خونریزی خودبه خود بدون نیاز به جراحی، متوقف می‌ شود، بیماران مبتلا به خونریزی شدید، عود کننده و یا مستمر ممکن است نیاز به جراحی برای برداشتن محل های خونریزی دهنده داشته باشند.

 

توقف خونریزی و جلوگیری از خونریزی مجدد:

کولونوسکوپی بیش از یک ابزار تشخیصی است؛ هم چنین می توان از آن برای جلوگیری از خونریزی از طریق برداشتن پولیپ (snaring)، از طریق (مهر و موم کردن با جریان الکتریکی) خونریزی دهنده یا زخم استفاده کرد و گاه توسط سوزاندن به طور فعال از رگه‌ ای خونی درون دیورتیکول استفاده می‌ شود. ​

سوزاندن زخم طی کولونوسکوپی معمولا با قرار دادن یک کاوشگر دراز مدت انجام می‌ شود. در بسیاری از بیماران با خونریزی از دیورتیکول و یا آنجیودیسپلاسها خونریزی قطع می‌ شود و در نتیجه نیاز به تزریق خون، کوتاه شدن اقامت در بیمارستان و اجتناب از جراحی را کاهش می‌ دهد. ​

وقتی کولونوسکوپی نمی‌ تواند محل خونریزی را تشخیص دهد یا قادر به متوقف‌ کردن خونریزی مکرر یا مداوم نیست، ممکن است آنژیوگرافی ها احشایی مفید باشد. وقتی یک محل خونریزی با آنژیوگرافی مشخص می‌ شود، از طریق کاتتر آنژیوگرافی می توان از طریق کاتتر آنژیوگرافی استفاده کرد تا خون ریزی را محدود کند و خونریزی را متوقف کند، کویل میکروسکوپیک نیز می‌ تواند از طریق کاتتر به پریز (آمبولیزه کردن) تزریق شود تا رگ خونی را مسدود کند و در نتیجه خونریزی را متوقف کند. ​

اگر کولونوسکوپی و آنژیوگرافی احشایی نمی‌ تواند خونریزی مداوم را متوقف کرده یا از خونریزی مجدد جلوگیری کند، جراحی ضروری می‌ شود. در حالت ایده‌ آل، محل خونریزی توسط کولونوسکوپی، اسکن هسته‌ ای یا آنژیوگرافی مشخص شده‌ است، به طوری که جراح می‌ تواند محل خونریزی را برای اکتشاف و برش هدف قرار دهد. به عنوان مثال، یک جراح معمولا می‌ تواند سرطان کولون، پولیپ خونریزی دهنده یا یک دیورتیکول پری مکلز را با دقت تشخیص دهد. گاهی محل دقیق خونریزی را نمی توان ایجاد کرد و جراح باید تحت این فرض که یک دیورتیکولوم یا آنژیوودیسلازیا علت خونریزی است، رزکسیون وسیع کولون را انجام دهد. ​

خونریزی مختصر رکتوم از شکاف‌ های مقعد و بواسیر معمولا می‌ تواند با اقدامات موضعی مانند حمام ، کرم هموروئیدال و مدفوع اسهالی درمان شود. اگر این اقدامات ناموفق باشند، چندین درمان غیر جراحی و جراحی در دسترس هستند. ​

 

خونریزی مقعدی در مردان

خونریزی مقعدی در مردان ممکن است به دلایلی زیر رخ دهد. علل مشترک خونریزی مقعدی عبارتند از:

 • شقاق مقعدی (یک شکاف کوچک در مفصل مجرای مقعد)
 • یبوست
 • مدفوع سخت
 • هموروئید (رگهای تورم و ملتحمه در انسداد یا رکتوم)

علل کمتر رایج خونريزی مقعدی و رکتوم عبارتند از:

 • سرطان مقعد
 • Angiodysplasia (اختلالات در رگ های خونی در نزدیکی روده)
 • سرطان کولون
 • پولیپ های کولون
 • بیماری کرون (یک نوع بیماری التهابی روده)
 • اسهال
 • Diverticulosis (یک کیسه انقباضی است که روی دیواره روده شکل می گیرد)
 • کولیت ایسکمیک (التهاب روده ای ناشی از کاهش جریان خون)
 • پروستیت (التهاب لنفاوی رکتوم)
 • کولیت مزمن (التهاب روده ای ناشی از عفونت)
 • پرتو درمانی
 • سرطان رکتوم
 • سندرم زخم رکتوم انفرادی (درد در دیواره رکتوم)
 • کولیت زخمی (نوعی بیماری التهابی روده)
خون رقیق در مدفوع

درمان خونریزی مقعدی

درمان خونریزی مقعدی و رکتال بستگی به علت و منبع خونریزی دارد. صرف‌ نظر از منبع خونریزی، درمان خونریزی با تثبیت شرایط وضعیت بیمار شروع می‌ شود.

در ابتدا، اکسیژن به بیمار ارائه می شود و قلب تحت نظارت قرار خواهد گرفت. شروع به تجویز مایعات و تزریق خون می شود. گزینه‌ های درمانی بیشتر به منبع مشکوک خونریزی بستگی دارد. این احتمال وجود دارد که متخصصی مانند جراح عمومی، متخصص گوارش، یا کولیت زخمی در طرح درمان درگیر شود. ورود به بیمارستان زمانی لازم است که میزان خونریزی مشخص شود، اگر خونریزی متوقف نشود، یا اگر علائم حیاتی شما به حالت عادی نرسیده باشد.

اگر خونریزی مقعدی و رکتال دارید، تعدادی از کارهایی که می‌ توانید برای مدیریت شرایط انجام دهید، وجود دارد. علت شایع خونریزی مقعدی یبوست است و این می‌ تواند منجر به هموروئید و شقاق مقعدی شود.

اگر یبوست دارید، می‌ توانید موارد زیر را انجام دهید:

 • نوشیدن آب فراوان، مگر اینکه شرایط پزشکی اجازه این کار را به شما ندهد.
 • خوردن غذاهای فیبردار، مانند غذاهای سبوس دار، میوه، سبزیجات و از غذاهای فرآوری شده مانند نان سفید و پنیر پرهیز کنید.
 • نگه داشتن فعال و متحرک بدن برای کاهش خطر یبوست
 • زود زود به دستشویی بروید.

خونریزی ناشی از شقاق مقعد باید توسط یک پزشک تایید شود. دلایل نادری از شقاق مربوط به سایر مشکلات روده وجود دارد که باید توسط پزشک شما رد شود.

پزشک اگر تایید کرد که شقاق ساده ای دارید، می‌ توانید با کارهای زیر ناراحتی خود را از بین ببرید:

 • تمیز کردن ناحیه مقعد پس از رفتن به دستشویی و استفاده از کاغذ تمیز و مرطوب و تمیز بچه، به جای کاغذ توالت خشک
 • به جای آن که آن را مالش دهید، نوازش کنید.
 • چند بار در روز حمام گرم کنید.
 • مطمئن شوید که یک رژیم غذایی سالم با فیبر فراوان بخورید و مایعات زیادی بنوشید تا مدفوع خود را نرم و سالم نگه دارید.
 • سعی نکنید هنگام عبور مدفوع فشار نیاورید.
 • کرم ها و لوسیون ها را به ناحیه که پزشک یا داروساز تجویز نکرده اعمال نکنید، زیرا این می تواند باعث آسیب بیشتر شود.
 • برای افرادی که علایم با خون در مدفوع همراه است، مهم است که یک پزشک را ملاقات کنید. هر علت احتمالی را شناسایی کنید.

 

درمان خانگی خونریزی مقعدی

اگر خونریزی روده و یا اسهال را تجربه می‌ کنید، مایعات و الکترولیت‌ ها را از دست می‌ دهید. کاملا حیاتی است که در این مدت به اندازه کافی مایعات مصرف کنید تا بدنتان دچار شوک نشود.

آب زیادی بنوشید، ویتامین C با مواد معدنی و ویتامین‌ های B، و آب سیب را رقیق کنید و بخورید. اگر خون GI شما در حد متوسط است، باید مایعات را به طور مداوم بنوشید تا از کم‌ آبی و عدم تعادل الکترولیتی جلوگیری شود. علائم هشداردهنده شوک شامل احساس سرما و لرزش غیر قابل‌ کنترل است. اگر وارد شوک شوید، شما به مایعات وریدی نیاز دارید، پس به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید. ​

همچنین به دنبال نشانه‌ های هشداردهنده پارگی روده یا سوراخ شدگی بگردید. در این مورد تب، شکم بسیار سفت، لرزش شدید و یبوست را تجربه خواهید کرد. پارگی روده یا پرفوراسیون، شرایط خطرناکی است که نیاز به جراحی فوری دارد، بنابراین اگر در خود این علائم را دیدید، به مراقبت های اورژانسی مراجعه کنید. زمانی که شما هیچ یک از این شرایط خطرناک را تجربه نمی‌ کنید، درمان خونریزی روده شما می تواند تحت نظارت دکترتان انجام شود تا احساس راحتی کنید. ​

اول، شما باید هر گونه میکروارگانیسم بیماری زا (مخمر، قارچ، باکتری‌ های بد، انگل‌ ها، ویروس‌ها و غیره) را با استفاده از یک آنتی‌ بیوتیک / ضد میکروبی طبیعی مانند عصاره برگ زیتون یا روغن وحشی پونه‌ کوهی حذف کنید.

روغن پونه‌ کوهی وحشی نیز یک ضد التهاب است و به طور وسیعی با بیماران سوخته برای تسریع ترمیم استفاده شده‌ است. درمان آنتی‌ بیوتیک / ضد میکروبی با دوزهای مختلفی پروبیوتیک ها برای دوباره کار کردن روده با باکتری‌ های خوب و سالم برای تضمین هضم خوب و جلوگیری از عود عفونت با میکروارگانیسم‌ ها می تواند مفید باشد.

اگر خونریزی شدید روده یا خونریزی شدید دارید، بهترین راه رسیدن به خونریزی قبل از شروع درمان آنتی‌ بیوتیکی است. سریع‌ ترین راه برای متوقف‌ کردن خونریزی دستگاه گوارش استفاده از یک رژیم غذایی کاملا پر از مایعات است. این امر باعث می‌ شود که روده از فرآیند گوارشی جدا شود و همچنین میزان مدفوعی که به کولون شما می‌ رود کاهش یابد.

اگر التهاب روده دارید، زخم و یا خونریزی روده‌ای (خون در مدفوع) وجود دارد، مطمئن شوید که یکی از عوامل زمینه‌ ساز وضعیت بیماری شما، فلور باکتریایی در بدن شما موجود باشد.  اکثر افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری التهابی روده هستند، در رژیم غذایی آنها تعادل فلور روده باکتریتیی به هم خورده است. که به آن در اصطلاح عفونت مخمری می گویند.

 

علت خونریزی مقعدی بدون درد

اول، توجه کنید که چقدر خون در مدفوع شما وجود دارد. اگر این مقدار قابل‌ توجه باشد، این می‌ تواند یک وضعیت خونریزی فعال داشته باشید که سریعا نیازمند مراقبت های پزشکی است. اگر مقدار کمی خون در آب و یا روی کاغذ توالت وجود داشته باشد، می‌ تواند به راحتی درمان شود.

بسیاری از علل بالقوه خون در مدفوع یا خونریزی مقعدی بدون درد وجود دارد، اما رایج‌ ترین آن‌ها در زیر لیست شده‌ اند:

بواسیر: هموروئید عروق خونی در رکتوم یا مقعد است که می‌ تواند با درد، خارش و گاهی خونریزی همراه باشد. خونریزی مقعدی بدون درد با حرکت روده یک علامت شایع هموروئید است. خون قرمز رنگ روشنی معمولا روی مدفوع یا خون مشاهده می شود. ممکن است به دستشویی یا روی کاغذ چکه نیز کند. ​

شقاق مقعدی: یک شقاق مقعدی، شیاری در آستر مقعد است. شیارهای مقعدی می‌ تواند باعث خونریزی بدون درد و احساس پارگی، یا سوزش در حین حرکت روده شود. ​

کولون سرطان: اگر چه شایع‌ ترین علت خونریزی، سرطان کولون هنوز دومین دلیل مرگ در آمریکا است. متاسفانه، سرطان کولون معمولا با هیچ علائمی ظاهر نمی‌ شود، اما گاهی با خونریزی مقعدی بدون درد همراه است و نیاز به آزمایش گوارشی برای تایید آن دارد.​

 

خونریزی مقعدی در مردان بدون درد

علل دیگر خونریزی مقعدی، شامل کولیت، بیماری کرون، IBD، پروستیت، آنژیوودیسپلازی و دیورتیکولوزیس وجود دارد. همه اینها را می‌ توان با معاینه تشخیص داد. خونریزی ممکن است از قسمت فوقانی دستگاه گوارش از جمله معده باشد. این کار باعث ایجاد حرکات روده به خاطر اسید معده می‌ باشد که خون را سیاه رنگ می‌ کند. اگر خون قرمز رنگ باشد یا شامل لخته باشد، این نشان‌ دهنده خونریزی در کولون است. ​

در حالی که بیشتر خونریزی مقعدی ناشی از مسایل غیر جدی ذکر شده در بالا است، خونریزی می‌ تواند ناشی از شرایط سرطانی و پیش سرطانی نیز باشد. پولیپ‌ های پیش سرطانی در نزدیکی انتهای کولون می‌ توانند از هموروئید تقلید کنند.

این پولیپ‌ ها سال‌ ها قبل از اینکه سرطانی شوند در کولون وجود دارند. آنها می توانند از روی کولون با خیال راحت برداشته شوند و مانع پیشرفت سرطان شوند. با این حال، برای سرطان کولون در بیمارانی که سال‌ ها خونریزی مقعد خود  ا نادیده گرفته‌ اند نادر است و احتمال تشخیص آن وجود دارد. بنابراین، اگر خونریزی مقعدی بدون درد دارید بهتر است که پزشک خود را ملاقات کنید. ​

 

خونریزی مقعدی بدون درد نشانه چیست

بهترین تست برای خونریزی مقعدی بدون درد به سن، علائم و نتایج معاینه شما بستگی دارد. اگر یک علت مستقیم پیدا نشود، یک کولونوسکپی باید به منظور تشخیص و درمان مشکل انجام شود.

بنابراین اگر خون در مدفوع مشاهده کردید وحشت نکنید. اغلب اوقات، این مساله یک مشکل ساده است، اما برنامه ای را با پزشک خود به منظور اطمینان از آن برنامه‌ ریزی کنید. هر کاری که می‌ کنید، بی اعتنایی نکنید. حتما با دکترتان تماس بگیرید. ​

اینترنت می‌ تواند منبعی بزرگ برای بررسی علایم بهداشتی مختلف و درمان‌ های موجود باشد. با این حال، نباید اینترنت را فصل الخطاب خود قرار دهید و به دنبال مشاوره بهداشتی و یا درمان و تخصص پزشکی نروید.

Summary
Review Date
Reviewed Item
خونریزی مقعدی بدون درد نشانه چیست
Author Rating
41star1star1star1stargray

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *