09355234638

سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک ۷۸، ساختمان سعادت – طبقه چهارم – واحد ۳۰ شرقی​

پولیپ روده

پولیپ روده (روده بزرگ) یک رشد غیرطبیعی است که از دیواره داخلی روده بزرگ (کولون و رکتوم) کشیده می‌ شود. تقریبا نیمی از افراد ممکن است در طول عمر خود پولیپ روده بگیرند، اما اکثر این افراد بدون شناسایی باقی می‌ مانند. اگر پولیپ ها برای سال‌ های زیادی درمان نشوند، درصد کوچکی از پولیپ‌ ها به سرطان روده بزرگ تبدیل می‌ شوند. تنوع در نوع، شکل، اندازه، محل و تعداد آنها متفاوت است.

 

پولیپ روده چیست؟

پولیپ روده (روده بزرگ) یک رشد غیرطبیعی است که از دیواره داخلی روده بزرگ (کولون و رکتوم) کشیده می‌ شود. تقریبا نیمی از افراد ممکن است در طول عمر خود پولیپ روده بگیرند، اما اکثر این افراد بدون شناسایی باقی می‌ مانند. اگر پولیپ ها برای سال‌ های زیادی درمان نشوند، درصد کوچکی از پولیپ‌ ها به سرطان روده بزرگ تبدیل می‌ شوند. تنوع در نوع، شکل، اندازه، محل و تعداد آنها متفاوت است.

​نوع پولیپ روده: پولیپ ها را می توان به دو نوع اصلی تقسیم کرد: پولیپ های آدنوماتوز و و پولیپ های هیپرپلازی. پولیپ های آدنوماتوز به عنوان آدنوم نیز شناخته می شوند. پولیپ آدنوم گاهی می‌ تواند به سرطان روده در داخل بدن گسترش پیدا کند و گاهی اوقات آدنوم می‌ تواند به سرطان روده در فرایندی که سال‌ ها طول می‌ کشد، رشد کند. پولیپ های هیپوپلاستی خطر ابتلا به سرطان را به همراه ندارند، مگر در بیماران مبتلا به یک سندرم نادر از چندین پولیپ هیپرپلازی.

شکل پولیپ روده: عبارت سزارین یک پولیپ را توصیف می کند، که فقط کمی بالاتر از پوشش طبیعی اطراف روده بزرگ است. پولیپ های دیگر به عنوان یک کلاه فرفری ظاهر می شود، مانند یک قارچ بر روی یک ساقه. این پولیپ ها به نام pedunculated نامیده می شوند.

اندازه پولیپ روده: قسمت عمده اندازه پولیپ‌ ها کوچک هستند که کم‌ تر از ۱ سانتی متر است. با این حال، بعضی از پولیپ‌ ها با عرض چند سانتی متر رشد می‌ کنند. ​

مکان پولیپ ها: پولیپ ها با موقعیت خود در روده بزرگ توصیف می شوند. ​

تعداد پولیپ‌ ها: تعداد پولیپ‌ ها در گزارش کولونوسکوپی، به صورت مجموع یا به عنوان تعدادی پولیپ برای یک منطقه خاص در روده نوشته شده است.

پولیپ های روده اغلب بدون علامت هستند. افزایش سن، سابقه خانوادگی یا شخصی پولیپ روده یا سرطان و خون در حرکات روده بهترین نشانه های مبتلا شدن به پولیپ ها هستند.

 

پولیپ رکتوم

پولیپ رکتوم و کولون معمولا در آزمون های غربالگری استاندارد کولون (روده بزرگ) و رکتوم (قسمت پایین روده بزرگ) خودشان را نشان می دهند. این بیماری حدود 20 تا 30 درصد بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد. پولیپ رکتوم رشد غیرطبیعی است که در قسمت داخلی داخل روده بزرگ یا راست روده شروع می شود. برخی پولیپ ها صاف هستند در حالیکه بقیه دارای ساقه می باشند.

پولیپ رکتوم می تواند در هر قسمت از روده بزرگ رشد کند. اغلب آنها در سمت چپ روده و در قسمت راست روده رشد می کنند. در حالی که اکثر پولیپ ها به سرطان مبتلا نمی شوند، انواع خاصی ممکن است پیش سرطانی باشند. داشتن پولیپ ها باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان رکتوم و کولورکتال می شود.

اکثر پولیپ های رکتوم هیچ نشانه ای ندارند، مگر اینکه بزرگ باشند. به همین دلیل غربالگری برای پولیپ ها و سرطان بسیار مهم است. پولیپ های غیرعادی ممکن است باعث ایجاد این علائم شوند:

آیا پولیپ مربوط به سرطان روده است؟

سرطان روده بزرگترین سرطان داخلی است که سالانه حدود 13000 نفر به آن مبتلا می شوند. پولیپ ها معمولا غیرسرطانی هستند. با این حال، برخی از آنها ممکن است در آینده به سرطان روده تبدیل شوند.

تشخیص پولیپ روده و سرطان روده اولیه را بدون تشخیص پولیپ‌ های خوش‌ خیم روده و تشخیص سرطان‌ های اولیه روده می تواند به بهترین وجه توسط یک آزمایش ساده دو دقیقه ای (به نام FECT) و کولونوسکوپی بعدی تشخیص داده شود. این آزمایش ها در حال حاضر بهترین راه تشخیص و افتراق این دو بیماری از همدیگر اسن.

به نظر می رسد که پولیپ های بزرگتر و نوع خاصی از پولیپ به نام آدنوم، خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. با این حال، در زمان کولونوسکوپی، هیچ راهی برای دانستن اینکه پولیپ ها این پتانسیل را دارند یا نه، وجود ندارد. بنابراین، در صورت امکان، تمام پولیپ ها حذف می شوند.

حذف کلونوسکوپی پولیپ (پولیپکتومی) از طریق یک حلقه سیم کوچک، مانند یک طناب بنددار، که در بالای یک پولیپ قرار می گیرد، رخ می دهد و سپس در پایه آن بسته می شود تا پولیپ بسته شود.

 

آیا پولیپ روده خطرناک است؟

یک پولیپ فردی، و هر گونه پتانسیل برای مبتلا شدن به سرطان از طریق پولیپ ها در آینده معمولا با پولیپکتومی درمان می‌ شود. پس از حذف، پولیپ به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می‌ شود تا مطمئن شود خوش‌ خیم است (شامل هیچ سرطان نمی‌ شود). گاهی اوقات سرطان در بین پولیپ و سرطان یافت می‌ شود و پس از آن ممکن است نیاز باشد تا مطمئن شویم که تمام سرطان از روده خارج شده است. ​

با این حال، اهمیت یک پولیپ با برداشتن و حذف آن پایان نمی یابد، همان طور که فشار خون بالا و دیابت می‌ تواند خطر بیماری‌ های قلبی را پیش بینی کند، پولیپ یا سرطان در گذشته افراد، آنها را در معرض خطر بیشتر برای گسترش و رشد پولیپ ها و سرطان ها در آینده قرار می دهد.

بسته به نوع، اندازه و تعداد پولیپ روده برداشته شده، پزشک شما با توجه به نیاز شما، معمولا در ۳ تا ۵ سال آینده شما را چک و به شما مشاوره می‌ دهد.

فاصله زمانی بین کولونوسکوپی ها ممکن است کوتاه تر باشد، اگر پزشک شما می تواند بررسی بیشتری درباره برداشته شدن کامل پولیپ انجام دهد تا از این کار مطمئن شود چون احتمال دارد موردی هنوز در محل برداشت مانده باشد. علاوه بر این، برخی از افراد مبتلا به سابقه خانوادگی سرطان روده یا تعداد زیادی پولیپ روده ممکن است تحت پیگیری شدیدتری قرار بگیرند.

کولونوسکوپی در حال حاضر بهترین راه تشخیص و تنها راه از بین بردن پولیپ روده است. با این وجود هیچ تست پزشکی کاملی وچود ندارد و گاهی اوقات ممکن است پولیپ ها در طول کولونوسکوپی اولیه حذف شده باشند.

 

برداشتن پولیپ روده

پولیپکتومی یک روش ایمن و بی‌ خطر (پولیپکتومی) برای برداشتن پولیپ روده است که یک روش ایمن و موثر است. با وجود این، ممکن است به صورت خیلی کم شاهد خونریزی از محل پولیپکتومی و حتی خطر کوچک‌ تر ایجاد سوراخ کوچک در دیواره روده (باشیم که هر دو مورد نیاز به درمان دارند.

اگر شما از قبل تجربه خونریزی شدیدی در ناحیه روده یا ناراحتی شکمی طولانی مدت داشته باشید، یا بعد از عمل شکم تان ناراحتی و دردی داشته باشد و این دردها با خونریزی شدید یا طولانی‌ مدت همراه باشد. باید به پزشک مراجعه کنید تا تحت درمان و مراقبت پزشکی قرار بگیرید.

درگیر بودن در یک برنامه نظارتی کولونوسکوپی ساختار یافته، مانند برنامه اسکرین کلی روده شروع خوبی است. هیچ توصیه خاص دیگری  به جز گرفتن یک شیوه زندگی سالم وجود ندارد: ترک کشیدن سیگار، حفظ وزن بدن سالم، شرکت در ورزش منظم بدنی و لذت بردن از رژیم غذایی مغذی. ​

​اگر سوالی درباره نحوه مراقبت ها و درمان پولیپ روده داشتید می توانید با پزشک معالج خود در ارتباط باشید یا به یک کلینیک درمان بیماریهای گوارشی مراجعه کنید.

مردان و زنان در معرض خطر ابتلا به سرطان روده و پولیپ روده هستند. افرادی که قبلا مبتلا به پولیپ روده بوده اند بیشتر در معرض خطر این بیماری هستند و به همین خاطر باید بیشتر از کسانی که این بیماری را ندارند از خودشان مراقبت کنند. بیشتر خطر متوجه افرادی است که سن شان 50 و بیشتر از آن است. هر چه سن بالاتر می شود احتمال مبتلا شدن به این بیماری نیز بیشتر می شود. سابقه خانوادگی نیز در گرفتن بیماری مهم است. اگر این بیماری در خانواده شما شایع بوده احتمال اینکه شما نیز به بیماری پولیپ روده مبتلا شوید وجود دارد. افرادی که دارای بیماری روده تحریک پذیر مانند بیماری کرون یا کولیت زخمی یا انواع مختلف پولیپ، به نام آدنوم، در روده هستند نیز مستعد گرفتن این بیماری هستند.

برداشتن پولیپ روده

پولیپ روده در کودکان

حدود 90 درصد از کودکان زیر سن 10 سال به پولیپ روده مبتلا می شوند البته در پسران شایع تر است. شکل پولیپ روده در کودکان به صورت گرد یا بیضی شکل ظاهر، سطح صاف است. پولیپ های کولون در اکثر موارد با خونریزی مجدد رکتال در کودکان دیده می شود. اکثر ضایعات پولیپ که در دوران کودکی شناسایی شده اند تقریبا همیشه خوش خیم هستند.

برخی از کودکان و نوجوانان مبتلا به پولیپ، مستعد ابتلا به سرطان کولورکتال (CRC) نیز هستند. کودکان مبتلا به پولیپ های کولون و روده اغلب یک فنوتیپ پولیپ به طور کامل توسعه یافته ندارند، و شناسایی افرادی که در معرض خطر CRC قرار دارند، یک چالش است. به طور کلی، تعیین خطر واقعی CRC برای بیمار می تواند دشوار باشد. با این حال، در بزرگسالان، اگر بیمار نشان دهنده سندرم پولیپوز مشخص باشد با استفاده از آزمایش ژنتیک به راحتی می توان متوجه ابتلا به پولیپ ها شد.

به تازگی، پیشرفت های زیادی در تشخیص علل ژنتیکی سندرم های پولیپوز فامیلی صورت گرفته است. آزمایش ژنتیکی برای تأیید تشخیص بسیار راهگشا است. شناسایی یک سندرم پولیپوز در فرزندان ممکن است پیامدهای عمده ای برای والدین نیز داشته باشد. متخصصان گوارش بزرگسال و اطفال باید از الگوهای ارثی سندرم پولیپوز آگاهی داشته باشند تا بیماران و خانواده های آنها بتوانند به اندازه کافی ارزیابی و مدیریت شوند.

شایع ترین نوع پولیپ در گوارش کودکان، پولیپ جوانه ای جدا شده است. اصطلاح “نوجوان” به نوع پولیپ اشاره دارد و سن ابتلا به پولیپ آن نیست. اغلب موارد خونریزی رکتال بدون درد است. نشانه های دیگر برای آن شامل توده مجدد پرولاپس می شود (که اغلب به عنوان یک پرولاپس مقعدی نامنظم نامیده می شود) یا مدفوع مخاطی. پولیپ های نوجوان اغلب در 10 سال اول زندگی تشخیص داده می شود و اوج تشخیص بین دو تا پنج سالگی است.

تقریبا 50 درصد از کودکان مبتلا به پولیپ های نوجوانان دارای بیش از یک پولیپ هستند، اکثریت آن ها به صورت یک طرفه قرار دارند. در 90 درصد کودکان اندازه پولیپ ها 1 سانتی متر تا 3 سانتی متر است. از نظر بافت شناسی، پولیپ معمولی نوجوان دارای معماری کیستیک متمایز، غدد لخته شده با موکوس، پرومی لیامینا برجسته و نفوذ متراکم با سلولهای التهابی است.

 

درمان گیاهی پولیپ روده

روش‌ های درمان گیاهی پولیپ روده بیشتر حالتی مراقبتی دارند و نمی توانند بیماری را کاملا حذف کنند. پس شما در کنار درمان گیاهی نیاز به آزمایش‌ های غربالگیری منظم روده دارید، به ویژه اگر بیش از ۵۰ سال سن داشته باشید و بیشتر در معرض سرطان و پولیپ روده قرار داشته باشید. با درمان گیاهی از مبتلا شدن به پولیپ روده پیشگیری می کنید.

کلم بروکلی: در صورتی که برای کاهش ابتلا به پولیپ روده به دنبال یک غذای فوق‌ العاده می‌ گردید، کلم بروکلی گزینه خوبی است. بروکلی بهترین منبع طبیعی سولفورافن است. تحقیقات نشان می‌ دهد که، این نوع کلم از بوجود آمدن پولیپ در بدن حیوانات جلوگیری می‌ کند. سولفورافن نه تنها رشد پولیپ‌ ها را کند می‌ کند، بلکه خود تخریبی سلول‌ های پولیپ مضر (فرآیندی که آپوپتوزیز نام دارد) را تحریک می‌ کنند. جوانه بروکلی، که عموماً به صورت خام خورده می‌ شود و گل کلم بروکلی را نیز می‌ توان بصورت خام خورد یا کمی پخت، تا ویژگی‌ های ضد پولیپ آن افزایش پیدا کنند. پختن کلم بروکلی باعث از بین رفتن ۹۰ درصد سولفورافن می‌ شود.

فلفل قرمز: فلفل‌ قرمز حاوی کاروتنوئید های زیادی از قبیل کاروتن هستند، که به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده کمک می‌ کنند. اما فلفل‌ های قرمز تنها با سرطان روده و پولیپ روده مبارزه نمی‌ کنند. این فلفل‌ ها همچنین منبع خوبی از ان-استیل سیستئین، ترکیبی طبیعی که ویژگی‌ های ضد سرطانی دارد، هستند. فلفل قرمز همچنین حاوی فولات است. فلفل‌ هایی را خریداری کنید که، به صورت ارگانیک رشد کرده و عاری از هر گونه آفت‌ کش و مواد شیمایی مضر دیگر از قیبل مواد‌ سرطان‌ زا است.

پیاز: این گیاه چند‌ کاره باعث بهبود‌ و کاهش احتمال به وجود آمدن پولیپ روده می‌ شود. پیاز یکی از بهترین منابع طبیعی کوئرستین نوعی بیوفلاوونوئید است و در پیشگیری و کنترل شکل‌ گیری پولیپ روده بسیار موثر است.

زرد‌چوبه: زرد‌چوبه ادویه‌ ای است که رنگ زرد خود را به کاری و غذا های دیگر می‌ دهد و از مدت‌ ها پیش در طب سنتی آسیایی برای درمان بسیاری از بیماری‌ ها مورد استفاده قرار‌ گرفته شده است. در سالیان اخیر، طب مدرن نیز توجه بیشتری به این گیاه فوق‌ العاده از خانواده زنجبیل ها نشان داده است و مطالعات نشان می‌ دهند که، زردچوبه به پیشگیری از ابتلاء به پولیپ روده کمک می‌ کند. در یک مطالعه، به بیمارانی که در مسیر روده پایینی خود پنچ پولیپ یا بیشتر داشتند، روزی سه وعده ۴۸۰ میلی‌ گرم کورکومین، ماده اولیه زردچوبه به همراه ۲۰ میلی‌ گرم کوئرستین تجویز شد. به طور میانگین پس از شش ماه تعداد پولیپ‌ های بیمار تا شصت درصد کاهش پیدا می‌ کند و اندازه پولیپ‌ ها نصف می‌ شود.

اسفناج: ارزش‌ های غذایی اسفناج آن را به یک غذای سالم برای هر فردی که در مورد پولیپ روده نگران است، تبدیل کرده است. در رژیم غذایی خود اسفناج را که یکی از بهترین سبزیجات برای کل دستگاه گوارش و در پاک‌ سازی و بازسازی دستگاه گوارش بسیار موثر است، قرار دهید.

یکی از ترکیبات موثر برای بهبود سلامتی که در اسفناج وجود دارد، منیزیم است که برای اجابت مزاج بسیار ضروری است. در غذا های فرآوری‌ شده میزان منیزیم غذا ها به شدت کاهش می‌ یابد.

سیر: تحقیقات نشان می‌ دهند که، سیر در بهبود وضعیت قلب و عروق بسیار موثر است. مصرف سیر به شکل منظم به کاهش ابتلاء به سرطان روده و پولیپ روده کمک می‌ کند. اغلب اثرات مفید سیر برای بهبود سلامتی به ترکیبی به نام آلیسین مرتبط است، که طعم و مزه متمایز سیر به دلیل وجود آن است. برای بهره‌ مندی از اثرات مفید سیر قبل از خوردن یا پختن سیر، به مدت ده دقیقه به سیر خرد‌ شده دست نزنید تا سیر زمان کافی برای تشکیل آلیسین داشته باشد.

شما می‌ توانید با آزمایش‌ های غربالگری منظم، خطر پولیپ روده و سرطان روده بزرگ را تا حدود زیادی کاهش دهید. تغییرات مشخص در سبک زندگی نیز موثر است، که از آن جمله می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • میوه، سبزیجات و غلات مصرف کنید.
  • چربی کمتری مصرف کنید.
  • از مصرف دخانیات بپرهیزید.
  • ورزش کنید و وزن خود را متعادل نگه دارید.

در مورد میزان کلسیم بدن خود با پزشک مشورت کنید:‌ مطالعات نشان می‌ دهند که، افزایش مصرف کلسیم باعث جلوگیری از ابتلاء به پولیپ آدنومای روده می‌ شود. اما مشخص نیست که آیا کلسیم از فرد در برابر ابتلا به سرطان، کلسیم نقش محافظت‌ کننده‌ ای ایفا می‌ کند.

در مورد مصرف آسپیرین با پزشک مشورت کنید: مصرف منظم آسپرین باعث کاهش احتمال به وجود آمدن پولیپ روده می‌ شود، اما مصرف آن باعث افزایش خطر خونریزی معده و روده می‌ شود، بنابراین با مشورت با پزشک آسپرین مصرف کنید.

در صورتی که در معرض ابتلاء به پولیپ روده هستید، روش‌ های درمانی موجود را در نظر بگیرید: در صورتی که یکی از اعضای خانواده شما سابقه ابتلا به پولیپ روده دارد، مشاوره ژنتیکی را در نظر بگیرید. در صورتی که تشخیص داده شود اختلال ارثی دارید، که سبب پولیپ روده می‌ شود، باید از اوایل جوانی به صورت منظم کولونوسکوپی انجام دهید.

پولیپ روده معمولا در کودکان بالای ۱۰ سال و بزرگسالان بالای ۶۰ سال شیوع بیشتری دارد: درمان پولیپ روده با آندوسکوپی و در موارد حاد؛ جراحی، برداشتن روده بزرگ و مقعد انجام می‌ شود. تمام پولیپ‌ ها سرطانی نیستند. با استفاده از راهکار های ارائه‌ شده در مقاله می‌ توان خطر ابتلا به پولیپ روده را کاهش داد.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.