09355234638

سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک ۷۸، ساختمان سعادت – طبقه چهارم – واحد ۳۰ شرقی​

جوش چرکی مقعدی نوزاد

جوش مقعدی ممکن است سطحی باشد و به صورت ورم همراه با درد شدید در لبه مقعد بروز کند. محل جوش گرم تر از سایر نقاط است و ممکن است با قرمزی و التهاب بافت های اطراف نیز همراه باشد.انواع سطحی جوش های مقعدی، شایع ترین نوع جوش های مقعدی هستند و در این مبحث فقط به توضیح این نوع پرداخته می شود.

علت جوش چرکی مقعدی نوزاد

معمولاً علت جوش های چرکی در بدن نوزاد عفونت باکتریایی است. اغلب باکتری‌ های مختلفی در یک عفونت درگیر هستند. معمول‌ ترین باکتری استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی‌ سیلین است.

در مواردی به ندرت پیش می‌ آید که علت جوش های چرکی در بدن انگل باشد. قارچ و عوامل خارجی مثل سوزن تزریق نیز می تواند علت جوش های چرکی در بدن نوزاد باشد.

 

علائم

جوش مقعدی ممکن است سطحی باشد و به صورت ورم همراه با درد شدید در لبه مقعد بروز کند. محل جوش گرم تر از سایر نقاط است و ممکن است با قرمزی و التهاب بافت های اطراف نیز همراه باشد.

انواع سطحی جوش های مقعدی، شایع ترین نوع جوش های مقعدی هستند و در این مبحث فقط به توضیح این نوع پرداخته می شود. گاهی ممکن است جوش چرکی مقعدی به قسمت های عمیق تر نفوذ کند و انواع عمقی جوش های مقعدی را ایجاد کند. جوش مقعدی به تدریج متورم تر و دردناک تر می شود، به طوری که راه رفتن و نشستن برای بیمار مشکل می شود. گاهی نیز به طور خود به خود دهانه جوش باز می شود و خون و چرک آن تخلیه می شوند و به دنبال تخلیه چرک از شدت درد کاسته می شود.

درمان جوش مقعدی نوزاد

درمان جوش مقعدی نوزاد

اغلب جوش ها سر باز می کنند و چرک آن ها خارج می شود. جوش ها ظرف دو هفته بهبود می یابند. گاهی نیز چرک جذب بافت های اطراف می شود. اگر جوشی در حال سرباز کردن بود می توانید به آن پماد سولفات منیزیم (قابل تهیه بدون نسخه پزشک) بزنید و روی آن را بپوشانید، این پماد به زودتر سر باز کردن و بهبود سریع تر جوش کمک می کند.

  • بعد از سر باز کردن و خارج شدن چرک از جوش آن را با پنبه آغشته به محلول ضد عفونی کننده تمیز کنید و روی آن را چسب بزنید.
  • در صورت دردناک بودن جوش می توانید از کمپرس آب گرم استفاده کنید.
  • در صورتی که جوش پس از دو هفته بهبود نیافت و بزرگ تر و دردناک تر شد و یا اگر مرتب دچار دمل می شوید باید به پزشک مراجعه کنید.
  • پزشک ممکن است انتی بیوتیک برای جوش چرکی تجویز کند.
  • گاهی نیز برش کوچکی در دمل ایجاد می کند تا چرک خارج شود.
  • اگر بدن بیمار زیاد جوش می زند یک پماد آنتی بیوتیک برای جوش چرکی که به داخل بینی ریخته می شود تجویز می شود.
  • باید زود به زود حمام کنید و ناخن ها همیشه کوتاه باشد، تا تجمع میکروب در زیر ناخن ها امکان پذیر نباشد.
  • همچنین توصیه می شود با صابون ضد عفونی کننده، حمام کنید و هنگام استحمام یک محلول ضد عفونی کننده به آب وان حمام اضافه شود.

نکته: از فرو کردن چیزی یا فشردن جوش برای اینکه بترکد پرهیز کنید، زیرا ممکن است باعث گسترش عفونت گردد.

برای از بین بردن جوش چرکی و درمان دمل عفونی نیازمند دبریدمان ( برش، برداشت و یا حذف یک بخش از بافت مرده، عفونی شده و یا صدمه دیده از بدن بیمار) و تخلیهٔ محتویات، کورتاژ ( به معنای تراشیدن) و گاه تجویز پادزیست (مصرف و یا تزریق آنتی بیوتیک) است.

 

جوش چرکی مقعدی نوزاد

در صورتی که دهانه غده هایی که در نزدیکی مقعد نوزاد هستند بسته شود، غده دچار عفونت می شود و تدریجا متورم می گردد و حاوی چرک خواهد شد. این حالت باعث ایجاد جوش چرکی در نزدیکی مقعد نوزاد می شود.

در سراسر روده بزرگ و به ویژه در نزدیکی محل خروج مدفوع (مقعد)، غده هایی وجود دارند که مانند غده های عرق، مسئول ترشح موادی هستند که بسته به نوع مواد مترشحه، نقش خود را در تامین سلامت کلی بدن ایفا می کنند. دهانه ی این غده ها به داخل روده باز می شود و ترشحات آن ها از این طریق به داخل روده بزرگ تخلیه می شود. اگر دهانه غده هایی که در نزدیکی مقعد هستند بسته شود، غده دچار عفونت می گردد و تدریجا ورم مقعدی شده و حاوی چرک خواهد شد. این حالت باعث ایجاد آبسه و جوش چرکی در نزدیکی مقعد نوزاد می شود.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.