تهران, نیاوران,چهارراه مقدسی ( مژده ),پلاک 429,طبقه 5, واحد 14

تلفن تماس : 22708669-021

علت مشاهده خون در مدفوع چیست؟

علت مشاهده خون در مدفوع چیست؟ آیا از دیدن خون تازه در مدفوع نگران هستید؟ چه چیزی باعث می شود ما خون در مدفوع ببنیم؟ آیا نگران کننده است؟ بسیاری از علل احتمالی خون تازه در مدفوع به خاطر خونریزی گوارشی پایینی، که شدیدتر از هموروئید و بیماری التهابی روده تا سرطان است. اگر به خون تازه ای در مدفوع خود برخوردید، با پزشک خود تماس بگیرید تا قدم‌ های بعدی را مشخص کند.

خون تازه در مدفوع

خون تازه در مدفوع شما می‌ تواند شما را نگران کند. شما ممکن است مقدار کمی خون تازه در دستشویی ببینید و یا متوجه شیار قرمز رنگی در آنجا شوید. مقادیر بزرگ‌ تر خون تازه معمولا منجر به مدفوع قرمز رنگ می‌ شود و باعث می‌ شود که خون شما رقیق تر شود. خون تازه در مدفوع معمولا نشان‌ دهنده خونریزی دستگاه گوارش تحتانی از جمله کولون، رکتوم و مقعد است. خون تازه در مدفوع، از سیستم گوارشی فوقانی به ندرت عبور می‌ کند.

بسیاری از علل احتمالی خون تازه در مدفوع به خاطر خونریزی گوارشی پایینی، که شدیدتر از هموروئید و بیماری التهابی روده تا سرطان است. اگر به خون تازه ای در مدفوع خود برخوردید، با پزشک خود تماس بگیرید تا قدم‌ های بعدی را مشخص کند. ​

 

خون بعد از مدفوع

دیدن خون روی کاغذ توالت بعد از دفع مدفوع می‌ تواند کمی هشداردهنده باشد. شما ممکن است شنیده باشید که خونریزی مقعدی نشانه سرطان است، اما اغلب خونریزی نشانه یک علت کمتر جدی است. بسیاری از چیزها می‌ تواند باعث خونریزی مقعدی شود، از جمله یک مورد بد اسهال یا یبوست. اگر خونریزی زیاد دارید، به آن بی اعتنایی نکنید. باید یک پزشک را ببینید. اگر با خونریزی دچار سرگیجه، ضعف و سردرگمی هستید حتما باید هر چه زودتر به یک پزشک مراجعه کنید.

 

خلط خونی در مدفوع

مقدار کمی خلط در مدفوع معمولا جایی برای نگرانی ندارد. مدفوع معمولا حاوی مقداری خلط است. یک ماده ژله ای مانند که روده‌ های شما پوشش می دهد و باعث روغن‌ کاری آن می شود.

اما اگر خلط خونی را در مدفوع مشاهده کردید باید با پزشک خود صحبت کنید. به خصوص اگر به طور منظم این مورد با خونریزی و یا تغییر عادات روده شما همراه باشد. مقادیر زیادی خلط خونی در مدفوع، همراه با اسهال ممکن است ناشی از عفونت‌ های خاص روده‌ ای باشد. خلط خونی در مدفوع یا خلط همراه با درد شکمی می‌ تواند شرایط جدی تری را نشان دهد. احتمال بیماری کرون، کولیت اولسراتیو و حتی سرطان وجود دارد.​

خون روشن بعد از مدفوع

لخته خون در مدفوع

خونریزی از جاهای مختلفی از دستگاه گوارش به روش‌ های مختلفی ایجاد می شود. حضور لخته‌ خون در مدفوع معمولا به خاطر خونریزی کولون است. مدفوع نیز ممکن است با خون ریزی کولون دیده شود. شرایط مختلف پزشکی می‌ تواند باعث خونریزی در روده بزرگ شود. اگر لخته خون در مدفوع دیدید، به دنبال مراقبت‌ های پزشکی فوری بگردید. ​

عارضه دیورتیکولوز به نام خونریزی دیورتیکولوز، شایع‌ ترین علت خونریزی روده بزرگ است. با دیورتیکولوز، bulges کوچک یا out­pouch­ings در ناحیه هایی که دیواره کولون ضعیف دارد ظاهر می شود. دیورتیکولوز علایمی از خود بروز نمی‌ دهند اما خونریزی یک عارضه احتمالی آن است.

این نوع خونریزی در حدود ۳ تا ۵ درصد افراد مبتلا به دیورتیکولوز اتفاق می افتد. خونریزی دیورتیکولوز به طور اختصاصی بدون درد است مگر اینکه برخی از عضلات شکمی تحتانی به دنبال آن نیاز به حرکت روده داشته باشند.

مدفوع در حین خونریزی معمولا قرمز یا خرمایی و غالبا حاوی لخته‌ های خونی است. خونریزی دیورتیکولوز اغلب در افراد مسن‌ تر و بالاتر از سن ۵۰ رخ می‌ دهد. با این حال، هر دو شرایط می‌ توانند در بزرگسالان و جوانان رخ دهند. اگرچه خونریزی دیورتیکولوز اغلب به خودی خود متوقف می‌ شود، اما مراقبت‌ های پزشکی فوری می تواند جلوی خونریزی های بالقوه تهدید کننده زندگی را بگیرد. ​

 

خون روشن بعد از مدفوع

خونریزی مقعدی می‌ تواند به رنگ های قرمز روشن، خرمایی، سیاه و قرمز باشد، و با چشم غیرمسلح دیده نمی شود. علل خون در مدفوع همه شرایط بی‌ ضرر تا آزار دهنده دستگاه گوارش مانند هموروئید و شقاق مقعدی و فشار بر روی مدفوع سخت مانند سرطان را شامل می شود.

بیشتر خونریزی مقعدی از کولون، رکتوم یا مقعد می‌ آید و می‌ تواند با اسهال همراه باشد. رنگ خون در حین خونریزی مقعدی اغلب به محل خونریزی در دستگاه گوارش بستگی دارد.

به طور کلی، محل اتصال خونریزی نزدیک به انسداد، خون قرمز روشن تر است. بنابراین خون ریزی مقعد، رکتوم و کولون سیگموئید به قرمز روشن متمایل هستند، در حالی که خونریزی روده عرضی و کولون راست، به رنگ قرمز یا خرمایی رنگی متمایل است. ​

خونریزی شدید از کولون راست، از روده کوچک و یا زخم معده یا دوازدهه می‌ تواند باعث انتقال سریع خون از طریق دستگاه گوارش شود و منجر به خونریزی رکتال به رنگ قرمز روشن شود.

هموروئید عروق خونی در رکتوم یا مقعد است که می‌ تواند با درد، خارش و گاهی خونریزی همراه باشد. خونریزی مقعدی بدون درد با حرکت روده یک علامت شایع هموروئید است. خون قرمز رنگ روشنی معمولا روی مدفوع یا خون مشاهده می شود. ممکن است به دستشویی یا روی کاغذ چکه نیز کند. ​

 

خون در مدفوع کودکان

اگر فکر می کنید که کودک شما نیاز به مراقبت های پزشکی ویژه و فوری دارد و هر چه زودتر با اورژانس تماس بگیرید. اگر با موارد زیر روبه رو شدید زودتر دست به کار شوید و کودک را به پزشک برسانید.

 • مواد رنگی ترکیبی در مدفوع به تنهایی یا در سطح مدفوع مشاهده می شود.
 • خون در مدفوع عمدتا قرمز رنگ روشن
 • خون براثر خونریزی معده خارج می شود.
 • یبوست و شقاق مقعدی باعث خون در مدفوع می‌ شود.

اگر کودک شما اسهال نیست، ولی باز خون در مدفوع دارد باید بدانید که ممکن است شکاف کوچکی در مقعد آن ایجاد شده باشد. این شقاق یا فیشر مقعدی نامیده می‌ شود. شقاق مقعدی معمولا براثر عبور مدفوع بزرگ یا سخت در مقعد ایجاد می شود. این علت نود درصد خون در مدفوع کودکان است. ​

عفونت قارچی استرپتوکوکی در اطراف مقعد می‌ تواند موجب مدفوع کودک شما را خونی کند.

اسهال باکتریایی نیز یکی از علت های خون در مدفوع کودکان است. اگر کودک شما اسهال خونی دارد، عفونت باکتریایی روده ممکن است علت آن باشد.

کولیت شیر گاوی نیز یکی از علت های خون در مدفوع کودکان است. این مورد در دو ماه اول تولد کودک آغاز می‌ شود. مدفوعی لزج و چسبناک با خون از کودک بیرون می اید. درمان آن عدم استفاده از شیر گاوی است.

خون به سرعت پخش می‌ شود و به طور گسترده در آب پخش می‌ شود. در حال عبور با رگه‌ های خونی همراه می شود که اغلب آب دارای رنگ صورتی است. این به معنای نبود خون نیست.

مواردی که در زیر لیست شده علت های مدفوعی قرمز رنگ ولی بدون خون است که بیشتر شبیه خون به نظر می رسد.

 • برخی مواد غذایی خاص (مانند گوجه‌ فرنگی یا چغندر)
 • برخی نوشیدنی‌ های خاص
 • داروهای خاص (مانند آموکسی‌ سیلین یا omnicef)

شایع‌ ترین علت خون در مدفوع شقاق مقعدی است. که باعث خون روی سطح مدفوع می‌ شود. خون ممکن است پس از پاک شدن در روی دستشویی نیز پیدا شود. خون همیشه قرمز روشن است. فقط چند رگ یا flecks دیده می‌ شود. شما می‌ توانید در بین ساعت ۶ الی ۱۲ یک قطره شکاف سطحی روی مقعد کودک خود ببینید. علت آن مدفوع بزرگ و سخت است. ​

خون در مدفوع کودکان

درمان گیاهی خون در مدفوع

عمدتا مشاهده خون در مدفوع در نگاه اول بیماری بسیار جدی و خطرناکی نیست، ولی باید دقت کنید که به چه دلیلی خون در مدفوع کودک شما دیده می شود. غالبا علت های گوناگونی وجود دارد. از یک علت ساده تا پیچیده ترین علت یعنی سرطان با درمان های مختلفی همراه خواهد بود.

درمان گیاهی برای خون در مدفوع که در دنباله همان طب سنتی است، ساده ترین روش درمانی است. رایج ترین علتی که می توان برای وجود خون در مدفوع برشمرد، یبوست است. معمولا یبوست می تواند با نشانه خون روشن در مدفوع همراه باشد. پاره شدن اطراف مقعد در هنگام خروج مدفوع نیز خود از مهم ترین علل است.

پس می توانید با استفاده از روش گیاهی در ابتدا یبوست و پس از آن خون در مدفوع را کنترل کنند. مصرف آلو به صورت روزانه یکی از بهترین درمان و بدون عوارض برای درمان است. افرادی که به یبوست های شدید مبتلا هستند باید هر روز به تعداد لازم از لیوان های آب استفاده کنند و از مواد فیبری به عنوان اصلی ترین وعده های عذایی خود استفاده کنند.

از علت های دیگر برای خون در مدفوع اشاره به بیماری های داخلی دارد. معمولا زخم هایی که در داخل سیستم گوارشی دیده می شود به ویژه در روده ها از علت هایی هستند که در هنگام حرکت مدفوع باعث ایجاد خون در مدفوع شده و در صورت وجود باید هرچه سریع تر بررسی و درمان شوند. این نوع خونریزی ها معمولا شدید بوده و با کاهش حجم خون نیز همراه خواهند شد.

اگر خونریزی ادامه دار شود و فرد پس از دادن آزمایش با نتیجه ی سرطان روده نیز برای درمان مراجعه کند، کار کمی سخت تر خواهد شد. زیرا سرطان روده معمولا در انتهایی ترین مراحل با علائم مختلف قابل تشخیص است. پس تا پیش از زمان مربوطه به بررسی سالانه خود بپردازید ، این چکاپ ها می تواند بسیاری از افراد را از شدت بیماری های خطرناک محافظت کند.

برای درمان خون در مدفوع باید از مخلوطی مواد استفاده کنید، این مواد در طب سنتی از جایگاه خاصی برای درمان انواع درد برخوردار هستند ولی هنگامی که با یکدیکر مخلوط می شوند برای درمان درد شما کفایت خواهند کرد.

در ابتدا باید ده گرم از هریک از مواد: گلنار فارسی؛ صمغ عربی، شادنج سنگی، بلوط و پوست سبز پسته و کتیرا گل محمدی و مازو و همچنین پوست خشک انار و سماق به اندازه سی گرم و در نهایت بیست گرم از گل ارمنی را با یکدیگر مخلوط کرده و میل کنید. این ترکیبات را در حد یک قاشق از نوع غذاخوری در سه وعده مصرف کنید.

 

خون روشن در مدفوع کودکان

وجود خون قرمز روشن در مدفوع به چند دلیل است:

متداول ترین علت مشاهده خون در مدفوع کودکان بودن شکاف های کوچک در اطراف مقعد کودک است. علت این شکاف ها می تواند خارج شدن پرفشار مدفوع از روده بزرگ کودک باشد. پس کودک باید توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد تا اطراف مقعد او را از نظر بودن شکاف ها معاینه کند.

دومین دلیل رایج خون در مدفوع حساسیت کودک به شیر گاو است. حساسیت به شیر گاو به شکل‌های گوناگونی خودش را نشان می دهد که یکی از صورت های آن به ویژه در کودکان وجود رگه های خون در مدفوع است که شبیه نخ قرمز رنگی در مدفوع کودک مشاهده میشود.

در صورت دیدن این موارد به جز حذف لبنیات در رژیم غذایی مادر، در کودکی که شیر مادر می خورد، نیاز به اقدام دیگری نیست. ولی اگر کودک شیر خشک می خورد و نسبت به آن حساسیت دارد باید از شیر خشک‌ های رژیمی مخصوص استفاده کرد. علت دیگر وجود خون در مدفوع، بیماری های خونریزی دهنده در کودکان است.

وجود خون در مدفوع ممکن است به دلایلی زیر رخ دهد. علل مشترک وجود خون در مدفوع عبارتند از:

 • شقاق مقعدی (یک شکاف کوچک در مفصل مجرای مقعد)
 • یبوست
 • مدفوع سخت
 • هموروئید (رگهای تورم و ملتحمه در انسداد یا رکتوم)

پیام بگذارید

(20 دیدگاه)

 • wheel package

  Unde­ni­ably con­sid­er that which you said. Your favorite reson appeared to be at the web the sim­plest thing to be aware of.
  I say to you, I deef­i­nite­ly get irked at the samme time as oth­er peope thin about issues
  that they plin­ly do not real­ize about. You con­trolled to hit the
  nail upon the high­est and defined out the whole thing with­out hav­ing
  side effect , folks can take a sig­nal. Will like­ly be again tto get more.
  Thanks

 • click here

  Hel­lo, I wan to sub­scribe for this web­page to take most up-to-date updates,
  thus where can i do it please assist.

 • artist glass pipes

  Hello,Neat post. There’s an issue wifh your ssite in inter­net explor­er, might test this?
  IE nonethe­less iis the mar­ket chief and a huge com­po­nent
  of oth­er peo­ple will leave out your excel­lent writ­ing because of
  this prob­lem.

 • Y8

  Appre­ci­a­tion to my father who informed me con­cern­ing this web­page, this web­page
  is real­ly remark­able.

 • Vrif

  I read this arti­cle com­plete­ly on the top­ic of the com­par­i­son of most recent and ear­li­er tech­nolo­gies, it’s remark­able arti­cle.

 • Minecraft Games

  Very quick­ly this web site will be famous amid all blog view­ers, due
  to it’s nice posts

 • Y88

  This is a top­ic which is near to my heart…
  Best wish­es! Exact­ly where are your con­tact details though?

 • Minecraft Games

  Greet­ings! This is my 1st com­ment here so I just want­ed to give a quick shout out and say I gen­uine­ly enjoy read­ing through your
  posts. Can you sug­gest any oth­er blogs/websites/forums
  that cov­er the same sub­jects? Thanks a ton!

 • cari rumah

  I don’t even know the way I stopped up right here, but I assumed this post
  was once good.I don’t know who you might bbe but def­i­nite­ly you are going
  to a famous blog­ger should you are noot already. Cheers!

 • haberler

  Excel­lent blog you have here but I was want­i­ng to know if you knew of any com­mu­ni­ty forums that cov­er the same top­ics
  talked about in this arti­cle? I’d real­ly love to be a
  part of com­mu­ni­ty where I can get sug­ges­tions from oth­er knowl­edge­able indi­vid­u­als that share
  the same inter­est. If you have any sug­ges­tions, please let me
  know. Thanks a lot!

 • low tire pressure light

  If yoou are going for most excel­lent con­tents like me,
  sim­ply pay a quick vis­it this web site every day for the rea­son that it
  pre­sen­jts qual­i­ty con­tents, thanks

 • Alternators Rob Horsepower

  Awe­some blog! Do you have any tips and hints for aspir­ing writ­ers?

  I’m hop­ing to start my own site soon butt I’m a lit­tl lost onn
  every­thing. Would you pro­pose start­ing with a free plat­form like Word­Press or go for
  a paid option? There are so many choic­es out there that I’m total­ly over­whelmed
  .. Any rec­om­men­da­tions? Thank you!

 • electric sports car

  I drop a com­ment when I appre­ci­ate a post on a site or
  if I have some­thing to add to the con­ver­sa­tion. It’s a resul of the sin­cer­ness com­mu­ni­cat­ed in thee arti­cle I read.
  And after this arti­cle علت مشاهده خون در مدفوع چیست؟ | خون
  در مدفوع | خون تازه در مدفوع
  | کلینیک سامان. I was moved enough tto post a leave a respon­sea respon­sse :
  -P I do have 2 ques­tions for you if you don’t mind. Coulod it be only me
  or does it give the impres­sion like a few of the respons­es comme across
  as if they are writ­ten by brain dead vis­i­tors? 😛 And, iif you
  are post­ing on addi­tion­al onlne social sites, I’d like to keep up wit­gh you.
  Could you make a list every one of all your shared sites like your wit­ter
  feed, Faceook page or linkedin pro­file?

 • bho vacuum purge kit

  Every­thing is very open with a very clear descrip­tion of the issues.
  It was defknite­ly infor­ma­tive. Your site is extreme­ly help­ful.
  Thanks for shar­ing!

 • best tattoo numbing cream;topical anesthetic numbing cream

  Hel­lo to all, how is every­thing, I think every one is get­tibg
  more from this site, and your views are fas­tid­i­ous in sup­port of nnew peo­ple.

  numb­ing cream,tattoo numb­ing cream,numbing cream for piercings,numbing cream
  for waxing,numbing cream for tattoo,strongest numb­ing cream,highest lido­caine numb­ing cream,
  pain relief numb­ing cream,skin numb­ing cream,anesthetic cream,dr numb cream,
  best numb­ing cream,best tat­too numb­ing cream;topical anes­thet­ic numb­ing cream,lidocaine numb­ing cream,pain relief
  lli­do­caine numging cream,best numb­ing cream;tattoo numb­ing,
  what does numb mean,strongest numb­ing cream,numb,Tattoo,
  pain­less, numb­ing, removal,Anesthetyic Tattoo,Anesthetic Tat­too Cream,using top­i­cal anes­thet­ic tattoo,topical anes­thet­ic cream,strongest top­i­cal anes­thet­ic,
  best top­i­cal anesthetic,topical skin anesthetic,Topical Anaes­thet­ic Cream,
  what to take before tattoo,what to use to numb skin,waxing numb­ing
  cream,numbing tat­too cream,cream that numbs the skin,Strongest
  top­i­cal anesthetic,Painless tattoos,Efffective Pain Man­a­he­ment For Botox
  Patients,Is it Pos­si­ble too Get a Pain­less Tat­too

 • anestencreams.com

  What’s up every­body, here evety per­son is shar­ing tese expe­ri­ence,
  there­fore it’s nice to read this web site, and I used to pay a quicdk vis­it thios web site every day.

 • ford f150 tires sizes

  Pret­ty part of con­tent. I sim­ply stum­bled upon your web­site
  and in acces­sion cap­i­tal to say that I get iin fact enjoyed account your weblog posts.
  Any­way I’ll be sub­scrib­ing tto your feeds and even I ful­fill­ment you
  get right of entry to con­stant­ly quick­ly.

 • cheap summer holiday deals uk

  I have been brows­ing online more than three hours today, yet I nev­er found any inter­est­ing arti­cle like yours.

  It is pret­ty worth enough for me. In my view, if all web­mas­ters and blog­gers made good con­tent as you did, the net will be a
  lot more use­ful than ever before.

 • chicago towing

  We stum­bled over here from a dif­fer­ent web­site aand
  though­ht I might check things out. I like what I see so i am just fol­low­ing you.

  Look foraard to explor­ing your web page forr a sec­ond time.

 • Volcano Damavand

  Hi, I do belirve this is an excel­lent web­site.
  I stum­bledupon itt 😉 I may return once again since I book­marked it.
  Mon­ey and free­dom is the best way to change, may yyou
  be rich and con­tin­ue to help oth­ers.

 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  shares